آغاز ثبت‌نام جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی

به گفته ابراهیم حیدری دبیر  ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب  در سومین دوره فعالیت جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی بیش از ۱۷۰۰ شهر و روستا در سراسر ایران برای راه‌انداز باشگاه کتاب‌خوانی اعلام آمادگی کردند و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی http://bookpromotion.ir/reading-clubs/club-register-3/  اطلاعات باشگاه‌شان را ثبت کنند.

بر اساس این گزارش، ثبت‌نام سومین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی از اول مهرماه آغاز شده و علاقه‌مندان تا پایان وقت اداری روز بیستم مهرماه برای ثبت نام در این رویداد ترویج کتابخوانی فرصت دارند.

سرپرست سرپرست دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین توضیح داد: از اردبیهشت‌ماه با تشکیل دبیرخانه استانی جام باشگاه‌های کتابخوانی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای مربیان باشگاه‌ها، فعالیت‌های این رویداد ترویج‌ کتابخوانی در سطح شهرها و استان‌ها  آغاز شده است. همچنین با ثبت‌نام باشگاه‌ها، اعضای آن می‌توانند از تسهیلات خرید کتاب برخوردار شوند.  همزمان با هفته کتاب باشگاه‌های  کتابخوانی، برگزیده در سطح استان‌ها معرفی خواهد شد و باشگاه‌های کتاب‌خوانی برتر کشوری نیز در اختتامیه سومین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی،  در بهمن‌ماه معرفی و تقدیر خواهند شد.

این مقام مسئول گفت: باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان با ثبت‌نام در وب‌سایت شبکه ترویج کتابخوانی ایران، از امکان تخفیف کتاب از طریق کتاب‌فروشی‌های شهرشان بهره‌مند می شوند. هر فرد می‌تواند با تخفیف ۵۰درصدی تا سقف ۶۰هزارتومان کتاب خریداری کند. فهرست کتاب‌های برگزیده نهادهای مختلف در اختیار کتابفروشی‌ها قرار گرفته و می‌توانند بر اساس آن فهرست کتاب‌های مد نظرشان را انتخاب و خریداری کنند. همچنین در این طرح امکانی برای راه اندازی کتابخانه های کوچک دیده شده است تا هر عضو دست‌کم، یک کتاب به باشگاه ارائه ‌کند و با تاسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک با مشارکت اعضا، فرصتی پیش می‌آید تا اعضای باشگاه‌ها  از این طریق  کتاب‌های‌شان را با هم مبادله کنند و با هم بخوانند، همچنین درباره کتاب‌های خوانده شده‌گفت‌وگو و آن‌ها را داوری کنند. در پایان کتاب برتر از نگاه اعضا در باشگاه انتخاب می‌شود. سپس در نامه‌هایی به نویسندگان، آن‌ها نظرشان را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کنند. در بخشی دیگر، کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آن‌ها مجددا داوری می‌شود و کتاب یا کتاب‌های برگزیده کودکان و نوجوانان شهر انتخاب می‌شوند. همچنین با داوری فیلم‌ها و نامه‌های بچه‌ها از سوی داوران در هر شهر بهترین فیلم‌ها معرفی و بهترین نامه‌ها به نویسندگان انتخاب و در مراسم پایانی از آن‌ها قدردانی و جایزه بچه‌های شهر به نویسنده برگزیده اهدا می‌شود.

انتهای پیام

Leave a Reply