ارسال ۲ دستگاه کتابخانه سیار به مناطق فاقد کتابخانه

به گزارش کتابونه ؛ چهار کتابخانه عمومی شهرستان بهارستان با نام‌های شهید ثانی، شهید چمران، شهید باهنر و پروین اعتصامی امروز چهارشنبه ۷ آذرماه با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سلیمان‌پور فرماندار شهرستان بهارستان و جمعی از مدیران ستادی نهاد کتابخانه‌ها بازگشایی شد.

* سلیمان‌پور: افزایش صد درصدی کتابخانه‌ها در شهرستان بهارستان

براساس این گزارش، سلیمان‌پور فرماندار شهرستان بهارستان با بیان اینکه معتقدیم برای ساختن کشور باید کتابخانه بسازیم، گفت: بازگشایی این چهار کتابخانه ثمر چند ماه قبل آقای مختارپور به شهرستان بهارستان است چرا که این شهرستان مستحق توجه بود که این مسئله مورد عنایت نهاد کتابخانه‌ها قرار گرفت.

وی با بیان اینکه شهرستان بهارستان ۶۲ کیلومتر مربع مساحت و۷۰۰هزار نفر جمعیت دارد، بیان کرد: در این شهرستان ۲۰ هزار خانواده ساکن هستند که این جمعیت در اثر شتاب پدیده مهاجرت طی ۴۰ سال گذشته بوجود آمده، یعنی از ۵ هزار نفر طی مدت کوتاهی به ۷۰۰ هزار نفر رسیدیم، اما در مقابل این افزایش جمیعت موفق نشدیم سرانه و زیرساخت‌های فرهنگی را افزایش دهیم.

به گفته سلیمان‌پور، این شهرستان به رغم تراکم جمعیت و وجود استعدادهای بسیار در میان جوانان و نوجوانان و نخبگان ازکمبود کتابخانه رنج می‌برد و باید گفت اکثر کتابخانه‌ها تا پیش از این در بافت‌های استیجاری و فرسوده قرار داشتند، حتی مکان‌هایی بود که نام آنها را به عنوان کتابخانه نمی‌شد گذاشت چرا که در آنها احساس ناامنی بود، اما مجموعه مدیران شهرداری، بخشداری با محوریت نهاد کتابخانه‌ها حرکتی را آغاز کردند تا شرایط مان مطلوب‌تر از گذشته باشد.

وی توضیح داد: در حال حاضر ۸۵ هزار جلد کتاب داریم که در ۵ هزار و۶۰۰متر مربع کتابخانه این کتاب‌ها عرضه می‌شود، ما ۵ کتابخانه در حال احداث داریم که طی یکسال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و با این حساب ۱۰۰ درصد افزایش سرانه کتابخانه خواهیم داشت.

وی در پایان گفت: کتابداران کتابخانه‌های شهرستان بهارستان اکثرا بومی این شهرستان هستند، اما اغلب دیده نشده و مغفول واقع می‌شوند، ما از آقای مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور می‌خواهیم که هدیه سفر ایشان به شهرستان بهارستان توجه مادی و معنوی به کتابداران باشد و آنها را مورد عنایت و تشویق قرار دهند.

* خبرخوب «مختارپور» برای مناطق بدون کتابخانه

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم با ابراز خوشحالی از اینکه امروز به دلیل بازگشایی این چند کتابخانه روز خوبی برای من بود، گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اولین اقدامات خود را پس از معرفی ۳۱ شهرستان‌ دارای اولویت به لحاظ اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرستان بهارستان استان تهران آغاز کرد. بر این اساس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان یکی از نهادهای تأثیرگذار در حوزه فرهنگی، در شورای معاونین خود، برنامه‌های ویژه‌ای را برای اجرا در ۳۱ شهرستان کشور مصوب کرد. همچنین کمیته‌ای زیر نظر معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات تشکیل شد که با حضور در این شهرستان‌ها نیازسنجی مناسبی از وضعیت، فرصت‌ها و اقتضائات فرهنگی و اجتماعی این مناطق ارائه دهد که این نیازسنجی دستمایه برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و اجتماعی و عمرانی قابل اجرا در این مناطق شود.

وی با بیان اینکه در بحث ارتقاء سلامت اجتماعی دو سالی است فعالیت‌ها شروع شده عنوان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  داوطلبانه حاضر شد ضمن به‌سازی و بهبود زیرساخت‌های کتابخانه‌ای محلی را برای این فعالیت‌ها ایجاد کند. بنابراین از تیرماه سال جاری سفرها را از شهرستان بهارستان آغاز کردیم. در ادامه جلسات مشاوره‌ای خوبی توسط دکتر گلزاری برگزار شد که یکی از اقدامات مهم بود، اما به‌سازی کتابخانه‌ها هم با همکاری‌های خوبی مواجه شد.

وی با بیان اینکه حتما مردم این منطقه شایستگی دارند بهترین خدمات فرهنگی را دریافت کنند، گفت: برنامه‌ای که برای یکسال آینده پیش‌بینی شده نوید دهنده اتفاقات خوب است، اقدامات انجام شده در این شهرستان دارای یک ویژگی خاص است و آن ویژگی تبدیل بهارستان به الگویی برای اقدامات پیش روی ما است؛  به طوری که در سفرهای دیگر از جمله سفر به گناوه برای رسیدگی به موضوع ارتقاء سلامت اجتماعی، از برنامه های اجرا شده در بهارستان به عنوان الگویی موفق و قابل تعمیم به این شهرها یاد کردیم.

به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سایر شهرها تلاش داریم زیرساختی برای نقش جدید فرهنگی اجتماعیکتابخانه‌ها ایجاد کنیم، مرکز مشاوره، گفتگو، تعامل فرهنگی، حضور نوجوانان و جوانان را هم داشته باشیم چرا که بیشترین سهم جمعیتی در بهارستان به جوانان اختصاص دارد.

مختارپور با بیان اینکه اگر جوانان به مراکز فرهنگی سالم دسترسی داشته باشند در ‌آینده نیروی قابل استفاده برای نظام خواهند بود، گفت: انشاءالله در دوره جدید با فعالیت‌ها و زیرساخت‌های جدید نیروهای زبده تربیت و شکل می‌گیرند.

وی به سخنان فرماندار که نوید توجه دبیرکل نهاد را نسبت به کتابداران داده بود اشاره کرد و گفت: کتابداران را با وعده فرماندار خوشحال خواهیم کرد ضمن اینکه تا سال آینده افتتاح‌هایی در این شهرستان خواهیم داشت، حتی پیش از دهه فجر، اما تا ‌آذر سال آینده چند کتابخانه را بازسازی و افتتاح می کنیم. امروز روز خوبی برای من بود و امیدوارم در سایر شهرها نیز این تجربه شیرین تکرار شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خاطرنشان کرد: یکی از شهرهای مورد توجه نهاد کتابخانه‌ها بشاگرد بود، که مدرسه جهادی خواندن را در آنجا برگزار کردیم که دستاورد خوبی داشت، امروز خوشحالم که اعلام کنم بهارستان خواندن در این شهرستان و در کتابخانه‌هایش شروع خواهد شد و طرح‌هایی را هم چون طرح «با هم بخوانیم» و دوره مشاوره برنامه‌ریزی شده که به مرحله اجرا می‌‌رسد.

وی در پایان گفت: در تیرماه مقرر شد برای مناطقی که کتابخانه نداریم دو دستگاه کتابخانه سیار آماده و ارسال کنیم. اما به دلیل تغییرات در قیمت وسایل نقلیه کمی به تعویق ا فتاد ولی سر وعده خود هستیم و تا ۴۵ روز آینده این دو دستگاه سیار اعزام خواهند شد. برای جذب کتابدار نیز دستورات جدید اخذ شده و بزودی جذب آغاز خواهد شد و برای شهرستان بهارستان از نیروهای همین منطقه استفاده می‌شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

Leave a Reply