انتشار “دارونامه گیاهی”

به گزارش کتابونه؛ سید احمد میرزاده اظهار کرد: «دارونامه گیاهی» با تالیف و ترجمه دکتر سید احمد امامی، دکتر مهرداد ایرانشاهی و دکتر میلاد ایرانشاهی از اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی به چاپ رسید.

وی با اشاره به اینکه ویراستاری «دارونامه گیاهی» را محمد میزبان و صفحه آرایی آن را علی ریحانی انجام داده است، تصریح کرد: این اثر در قطع رحلی، با شمارگان ۵۰۰ نسخه و در ۷۴۵ صفحه به همراه لوح فشرده توسط انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است.

معاون تولید به‌نشر «دارونامه گیاهی» را ترجمه کتاب « Natures Medicines » دانست و تصریح کرد: نخستین بخش این کتاب دربردارنده مطالبی درباره کلیات گیاه درمانی، تاریخچه و مبانی مکاتب گیاه درمانی و نیز نکاتی در مورد روش های تهیه اشکال مختلف داروهای گیاهی است.

میرزاده بخش دوم این اثر را حاوی تک نگارهای مربوط به ۱۸۴ گیاه دارویی دانست که در هر تک نگار، نام علمی، خصوصیات تشریحی گیاه، ترکیبات موجود، اثرات درمانی، روش های تهیه اشکال دارویی و میزان مصرف، موارد احتیاط و عوارض جانبی و نکات مرتبط با کشت و پرورش گیاه آمده است.

معاون تولید به‌نشر در ادامه تصریح کرد: سومین بخش کتاب «دارونامه گیاهی» به شرح و توصیف بیماری های مختلف و نحوه درمان آنها با استفاده از داروهای گیاهی اختصاص یافته است که در هر مورد پس از توصیف مختصر بیماری، بندی با عنوان «با پزشک خود مشورت کنید» آمده و سپس علل بروز بیماری مورد بحث قرار گرفته است و در ادامه نیز گیاهان مفید برای درمان بیماری مزبور ذکر شده اند.

وی با اشاره به اینکه در این اثر سعی شده متنی شیوا در زمینه گیاهان دارویی و گیاه درمانی برای خوانندگان ارائه شود، خاطرنشان کرد: در متن اصلی کتاب تنها به برخی پژوهش های علمی صورت گرفته تا سال ۲۰۰۲ میلادی اشاره شده بود اما در ترجمه اثر نتایج جدیدترین تحقیقات صورت گرفته تا سال ۲۰۱۴ میلادی لحاظ شده است.

معاون تولید به‌نشر در پایان یادآور شد: در کتاب «دارونامه گیاهی» مجموعه ای بیش از ۵۰۰ قطعه عکس گیاهان دارویی لحاظ شده است که در قالب یک لوح فشرده همراه کتاب آمده است.

 

منبع: فارس

انتهای پیام/

Leave a Reply