انتشار فصلنامه «نگاه نو» ویژه کارل مارکس

 بخش ویژه  این شماره از «نگاه نو» به کارل مارکس اختصاص دارد که با این مطالب همراه است: «مارکس در روزگار حاضر» نوشته اریک هابسبام با ترجمه محسن قائم‌مقامی، «مهم‌ترین منابع درباره مارکس و مارکسیسم» گفت‌وگوی نایجل واربرتن با تِرل کارور با ترجمه محمد غفاری، «مارکس و تاریخ: فلسفه تاریخ یا جامعه‌شناسی تاریخی؟» از نادر انتخابی، «مارکس و دین و ماجرای افیون توده‌ها» از علی امینی نجفی، «انقلاب یا انحطاط؟ تأملی در باب گذار از شیوه‌های تولید، به مناسبت دویستمین زادروز مارکس»  نوشته سمیر امین با ترجمه محمد دهقان، « میراث مارکس در آیینه سرمایه» از محمد مالجو، «مارکس در قبیله ما» از یاشار دارالشفاء، «از سوسیالیسم چه مانده است؟» نوشته لشک کولاکوفسکی با ترجمه محسن قائم‌مقامی و «گاه شمار زندگی و آثار کارل مارکس(۱۸۸۳-۱۸۱۸)» از یاشار دارالشفاء.

 در بخش‌مقاله‌ها نیز این مطالب درج شده است: «توسعه، نظام تدبیر، مدیریت تغییر، نگاه به آینه» از بایزید مردوخی، «برچیده باد سلطنت! جنبش جمهوری‌خواهی ۲۵-۲۸ مرداد ۱۳۳۲» نوشته سیاوش رنجبر دائمی و «شعر چیست؟ حافظ کیست؟» از رضا قنادان.

 همچنین«درباره تصحیح تازه مثنوی و مقاله دکتر محمد دهقانی در نگاه نو ۱۱۷» نوشته محمدعلی موحد، «شیوه درست‌خوانی و درست‌یابی شعر حافظ» از بهاءالدین خرمشاهی و «روشنفکری: وارستگی و شفقت. پاسخ به فخرالدین عظیمی» از مصطفی ملکیان در بخش نقد و نظر منتشر شده است.

«کیف سیاه» عنوان داستانی از جمال میرصادقی است که در بخش داستان این شماره از «نگاه نو» چاپ شده است.

بخش رویدادها و گزارش‌ها هم شامل این مطالب  است: «عزت‌الله انتظامی: از تئاتر تا سینما» از غلامرضا صراف، «پنجاه سال جایزه بوکر» از علیرضا آبیز، «ناخدای آرامش در حضور خورشید» از مهدی خاتمی درباره ناصر تقوایی، « نایپل و من» نوشته مهدی غبرایی درباره و.س. نایپل برنده جایزه نوبل ۲۰۰۱، «مرگ اندیشمند اقتصاد سیاسی: سمیر امین(۲۰۱۸-۱۹۳۱)» از احمد سیف، به یاد احسان یارشاطر (۱۳۹۷-۱۲۹۹) و «مرگ در غربت: به یاد دکتر رضا قنادان(۱۳۹۷-۱۳۱۹)» از سایه اقتصادی‌نیا.

معرفی تازه‌های کتاب از بهنام تهرانی، کاریکاتوری  از حسن کریم‌زاده با عنوان «نبض امروز» و  نقد کتاب‌های «فرهنگ ادبیات فارسی»، «شهرت»، «دیگر نبودم   مرده بودم»، «اصلاح یا انقلاب»، «تراتم»، مجموعه مقالات خلیل ملکی» و «جمشیدخان، عمویم که باد همیشه او را با خود می‌برد»  در بخش «کتاب و کاریکاتور» درج شده است.

شماره ۱۱۸ فصلنامه «نگاه نو» با صاحب‌امتیازی و مدیر مسئولی علی میرزایی در ۲۵۸ صفحه با شمارگان ۴۶۰۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام

Leave a Reply