انتشار مجموعه نمایشنامه “دل و دشنه” در ۲۱۶ صفحه

به گزارش کتابونه ؛ «دل و دشنه» مجموعه‌ای از سه نمایشنامه است که همگی در پرسوناژ ایران عهد قجری و با مضمون پهلوانی نوشته شده است. این اثر توسط محمد‌رضا آریان‌فر نوشته و توسط کتاب نیستان منتشر شده است.

محمد‌رضا آریان‌فر از نویسندگانی قدیمی تئاتر و از نویسندگان مکتب اصفهان در نمایشنامه‌نویسی به شمار می‌رود. آریان‌فر که پیش از این نیز در کتاب نیستان مجموعه نمایشنامه «مکث روی ریشتر هفتم» را منتشر کرده بود، در اثر تازه خود سعی کرده تا مضمونی تازه را در دل اثر نمایشی خود به تصویر بکشد.

«دل و دشنه» مجموعه‌ای از سه نمایشنامه است که همگی در پرسوناژ ایران عهد قجری و با مضمون پهلوانی نوشته شده است.

آریان‌فر در مقام نمایشنامه‌نویس نشان داده که مضامینی، چون عشق و عزت برای وی محوریتی دو چندان دارد و همواره در متن‌های خود بر آن‌ها تأکید کرده است. در نمایشنامه‌های مجموعه «دل و دشنه» نیز وی با تأسی به همین اتفاق به سراغ طرح دراماتیک موضوعات مد نظر خود رفته است.

نمایشنامه نخست این کتاب با عنوان «دل و دشنه» اثری است تمثیلی در قالب روایتی پهلوانی از مواجهه خیر و شر که رنگ و بویی از تاریخ معاصر یکصد ساله اخیر ایران را نیز به خود می‌بیند و ماجرایی در دوران ظهور رضاخان روایت می‌کند.

در نمایشنامه دوم با عنوان «مویه کور» روایت رویارویی خیر و شر، اما در داستانی عاشقانه شکل می‌گیرد. عشقی که شکل‌دهنده یک کینه قدیمی است و در آستانه وصالی جوان و تازه بار دیگر خود را در معرض دید و قضاوت مخاطبان قرار می‌دهد.

نمایشنامه سوم با نام «نقل آخر» نیز نوعی مکاشفه درونی است که از دل یک نقل و روایت داستانی قهوه‌خانه‌ای آغاز می‌شود.

پایبندی نویسنده این نمایشنامه‌ها به اصول زبانی و بیانی تاریخی روایت‌ها و نیز نثر پاکیزه و دراماتیک این نمایشنامه‌ها که متن را به مانند یک اثر داستانی جذاب و خواندنی کرده است از مهمترین نکاتی است که آریان‌فر در خلق این مجموعه مورد توجه قرار داده است.

انتشارات کتاب نیستان مجموعه نمایشنامه «دل و دشنه» را در ۲۱۶ صفحه و با قیمت ۲۴۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

Leave a Reply