انتشار نخستین سالنامه مطبوعاتی ویژه اربعین حسینی

به گزارش کتابونه؛ مدیر مسئول سالنامه مطبوعاتی ویژه اربعین ، هدف از انتشار این نشریه را «نذر فرهنگی روزنامه های کشور» به مناسبت اربعین حسینی و همچنین ادای سهم کوچکی از اهالی مطبوعات برای همراهی و همدلی با زائران اباعبدالله الحسین(ع) عنوان کرد و گفت: ایجاد انسجام و همدلی میان روزنامه های کشور و همچنین ارج نهادن به مقام والای سالارشهیدان امام حسنین (ع) نیز از دیگر اهداف انتشار این نشریه به شمارمی رود.

سمیه کرمانی، استقبال از اهالی مطبوعات برای مشارکت در این نذر فرهنگی را بسیار بالا عنوان کرد و افزود: با توجه به مسائل و مشکلات مربوط به چاپ و کاغذ امکان حضور نشریات بیشتر امکانپذیر نبود.

وی با تاکید بر اینکه در چاپ و انتشار این نشریه هیچ نهاد، سازمان و وزارتخانه دولتی دخیل نبوده است، ابراز امیدواری کرد در سالهای آینده با مشارکت مسئولان ستاد اربعین بتوانیم انتشار این نشریه وزین را با حضور و مشارکت عده بیشتری از روزنامه ها و تیراژ بالاتر در اختیار مردم و زائران حسینی قرار دهیم.

کرمانی در ادامه سخنان خود به جایگاه و عظمت اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: اربعین و ایام منتهی به آن به ویژه پیاده روی زائران حرم آن امام همام (ع) یکی از ارزشهای بزرگ فرهنگی کشور محسوب می شود لذا چه خوب است که دستگاههای دست اندرکار ستاد اربعین و دیگر سازمانهای مرتبط در این امر خداپسندانه حضوری فعال و چشمگیر داشته باشند.

این فعال مطبوعاتی در ادامه از ارسال پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برای آغاز به فعالیت این نشریه خبر داد.

در پیام وزیر ارشاد خطاب به نشریه اربعین آمده است: اربعین حسینی یک رویداد اعتقادی و دلی است و بر همین اساس تبدیل به یک نماد و هویت شیعی شده است. در این رویداد تمامی شیعیان از سراسر جهان مشارکت دارند. در طول سالیان برگزاری، این واقعه به یک نماد هویت دینی و تمدنی و بهترین جلوه نماد تشیع در جهان اسلام و غیر اسلام تبدیل شده است؛ از این رو باید توجه داشت که این رویداد صرفاً زیارت و راهپیمایی نیست.

حضور میلیون‌ها زائر ایرانی در این رویداد یک فرصت فرهنگی و معنوی است و باید سعی کنیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم و استعدادهای مردمی را افزایش دهیم؛ مستندسازی و تصویرسازی این رویداد بزرگ در جهان تشیع نیز بسیار مهم و اثرگذار است چرا که هم برای آیندگان و هم برای کسانی که کمتر آن را دیده‌اند، قابل بهره برداری است.

امیدواریم به کمک رسانه ها و تکنولوژی های روز این عرصه بتوانیم سهم عمده ای در بقا و کسترش فرهنگ عاشورایی داشته باشیم.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply