انتشار کتاب های کودک و ادبی کاهش یافته است

به گزارش کتابونه؛ جلال صابری نژاد مدیر مسئول انتشارات آریترین با اشاره به اینکه با کاهش انتشار در بازار کتاب مواجه شده ایم، گفت: به دلیل افزایش قیمت کاغذ، نگرانی برای انتشار کتاب به وجود آمده است.

وی افزود:انتشار کتاب‌های کودک و ادبی بسیار کم شده و ناشران تنها کتاب‌های علمی، مذهبی و پژوهشی را منتشر می‌کنند.

صابری نژاد با بیان اینکه بی میلی در هنرمندان نسبت به انتشار کتاب ایجاد شده است، گفت:شاعران و نویسندگان میلی برای انتشار کتاب ندارند و ترجیح می‌دهند اثرشان را در فضای مجازی منتشر کنند. این اتفاق بیشتر به دلیل سانسور‌هایی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کتاب‌ها اعمال می‌کند وضعیت کنونی بازار کتاب هم در این امر تاثیرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه وقتی شاعر و نویسنده می‌بیند هنوز آثار قبلی که منتشر کرده به فروش نرسیده است تمایلی به انتشار کتاب پیدا نمی‌کند، بیان کرد:یک چرخه‌ای در زمینه انتشار کتاب وجود دارد وقتی مخاطب، ناشر و نویسنده به خرید، انتشار و نگارش کتاب رغبتی ندارد وضعیت کنونی در بازار نشر ایجاد می‌شود.

مدیر مسئول انتشارات آریترین با اشاره به اینکه اکثرا در زمینه انتشار کتاب سلیقه‌ای برخورد می‌کنند، بیان کرد:نویسنده در استان خوزستان بسیار کم شده است. کتاب‌های جدید بیشتر در زمینه‌های علمی و مذهبی منتشر می‌شود و میزان انتشار کتاب‌های تاریخی هم کاهش پیدا کرده است که این امر به دلیل شرایط اقتصادی به وجود آمده است.

وی افزود:بعضی آثار در انتشارات آریترین مجوز انتشار دریافت کرده اند، اما به دلیل شرایط اقتصادی که در صنعت نشر وجود دارد منتشر نشده اند.

صابری نژاد با اشاره به کتاب‌های منتشر شده انتشارات آریترین اظهار داشت: یک کتاب جدید در زمینه مذهبی با عنوان «سوره مومنون» و «بررسی نکات تربیتی و اخلاقی در سوره مومنون» اثر «سید رحیم حسینی» در انتشارات آریترین منتشر شده اند. کتاب دیگری که در این انتشاراتی منتشر کردیم «اقتصاد سبز» اثر «محمد مهدی دستیار» درباره وضعیت امروز اقتصاد ایران است.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

Leave a Reply