انتقاد مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر از اجرایی نشدن معافیت مالیاتی ناشران

به گزارش کتابونه ؛ کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر ،با اشاره به دلیل منتشر نکردن کتاب در انتشاراتش گفت: فعلا کتاب جدیدی در انتشارات تجلی مهر منتشر نمی‌کنیم چرا که قیمت کاغذ با بندی ۲۶۰ هزار تومان شوخی بردار نیست و نمی‌توان با این قیمت کاغذ کتاب جدیدی چاپ کرد.

وی افزود: در حال حاضر شرایط انتشار کتاب به گونه‌ای است که نه تنها ما در انتشارات تجلی مهر بلکه بسیاری از ناشران دیگر هم دست نگه داشته اند و کتاب جدیدی منتشر نمی‌کنند.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر با اشاره به مشکلات دیگری که ناشران با آن دست به گریبان هستند، اظهار داشت: هم اکنون روند اجرایی بیمه و مالیات گریبان ناشران را گرفته است. قرار بود ناشران از معافیت پرداخت بیمه برخوردار شوند اما اکنون ناشران در این زمینه مشکل دارند و سازمان تامین اجتماعی ظاهرا به معافیت ناشران بی اعتنا است.

وی با اشاره به اینکه به بهانه‌های مختلف مبالغ سنگین مالیاتی برای ناشران وضع کرده اند، بیان کرد: ناشران مختلف به شدت به مبالغ سنگین مالیاتی که برای آن‌ها وضع شده است، اعتراض کردند. علیرغم اینکه معافیت از پرداخت مالیات به عنوان یک سیاست حمایتی از ناشران ذکر شده است یا این موضوع برای ماموران مالیاتی تعریف نشده است یا اینکه دولت می‌خواهد به هر شکل ممکن درآمد بیشتری از این راه کسب کند.

شرفشاهی گفت:با اوضاع نابسامانی که وضعیت چاپ و نشر کشور دارد،مالیات باعث کاهش انگیزه ناشران برای ادامه مسیر می‌شود.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر با اشاره به اینکه بعید می‌دانم با ایجاد سامانه ثبت نشر مسئله قاچاق کتاب کاهش پیدا کند، تصریح کرد: در گذشته هم در یک اقدام خودسرانه کتاب‌هایی به طور قاچاق منتشر می‌شد.

وی افزود:اگر برخورد قانونی، جدیت، پیگیری و مجازات‌های شدید برای قاچاق کتاب درنظر گرفته شود می‌توان از  این مسئله در بازار نشر جلوگیری کرد. در گذشته هم ثبت کتاب‌ها در موسسه خانه کتاب، کتابخانه ملی و سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌گرفت از این رو راه اندازی سامانه ثبت نشر بیشتر حالت قرص مسکن دارد.

شرفشاهی گفت:اگر به طور جدی با سودجویان و قاچاقچیان کتاب برخورد نشود و قوانینی برای مقابله با آن وضع و اجرا نشود قاچاق کتاب از بین نمی‌رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

Leave a Reply