انجام اقدامات جدی برای نابودی قاچاق کتاب

به گزارش کتابونه ؛ سیدعباس صالحی در حاشیه مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه بین‌المللی ناشران مشهد که شب گذشته در محل نمایشگاه بین‌المللی این شهر برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره اقدام‌های در نظر گرفته‌شده برای جلوگیری از قاچاق کتاب تاکید کرد: در واقع باید اشاره داشت که این موضوع، موضوع جدیدی نیست اما خوشبختانه اقداماتی در جهت روند کشف این جریان در هفته‌های اخیر با همکاری قوه قضائیه و نیروی انتظامی صورت گرفته است.

او اضافه کرد: این اتفاق در واقع می‌تواند ضربه شدیدی را به حوزه اقتصاد نشر و البته فرهنگ نشر وارد کند که در هفته‌های اخیر مکشوفاتی که در طی این جریانات پدید آمد به نوعی فرصتی را فراهم کرد برای اینکه بازار قاچاق کتاب را به شدت منهدم کند و یا حداقل آن را تحت تاثیر قرار دهد. ناشران فعال در این حوزه، نیروی انتظامی و ارشاد با یکدیگر در حال رایزنی هستند تا این پدیده شوم را نابود کنند.

صالحی همچنین با اشاره به قیمت کتاب اظهار کرد: امیدواریم که در آینده شاهد کاهش قیمت کتاب‌ها باشیم.

وزیر فرهنگی و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: نمایشگاه کتاب فرصت گفت‌وگوهای فرهنگی میان نویسندگان را فراهم می‌آورد. علاوه بر این موضوع، این نمایشگاه فرصتی را برای ناشران استانی و شهرستانی نیز فراهم می‌کند تا به معرفی کتاب‌های خود پرداخته و در این مسیر نیز خودشان هم به مردم شناسانده و دیده شوند. همچنین در کنار این نمایشگاه در راستای برنامه‌های فرهنگی متنوعی که وجود دارد فرصتی پیدا می‌شود تا گفت‌وگوهای فرهنگی و ارتباط میان نویسندگان نیز شکل گیرد.

او در ادامه اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه از طرفی به عنوان رویداد فرهنگی چندجانبه به شمار می‌رود که از طرفی فرصت دیدار کتاب را برای خریداران کتاب فراهم می‌کند، از طرفی نیز فرصتی را برای ارتباط ناشران و مخاطبان به وجود می‌آورد تا به نوعی ناشران با ذائقه‌های آن‌ها آشنا شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره ثبت روز مشهد در تقویم گفت: در واقع در خصوص این نکته باید اشاره داشت که شهرهای مختلف این مطالبه را دارند و در این میان مشهد هم جایگاه خود را دارد اما روند این موضوع باید طی شود چرا که در این‌جا شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید نظرات خود را ارائه دهند. البته که تقویم نیز در این مسیر بی‌تاثیر نبوده و به گونه‌ای تراکم پیدا کرده که عملا کار به ثبت رساندن این روزها را در خود سخت کرده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

Leave a Reply