انهدام شبکه‌ تهیه کتاب‌های معاند جمهوری اسلامی

به گزارش کتابونه؛  حدود یک هفته پیش بود که پلیس امنیت تهران یک انبار کتاب قاچاق را در پاساژی در میدان انقلاب کشف و ضبط کرد.

بر اساس این گزارش، کتاب‌های توقیف شده نزدیک به ۴۰۰۰ عنوان و ۲۰ کامیون هستند. پلیس امنیت این کتاب‌ها را به پارکینگ اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران منتقل کرد. این کتاب‌ها آثار تعداد زیادی از ناشران هستند که البته برخی از آنها تعطیل شده‌اند. این کتاب‌ها متعلق به ناشرانی همچون: انتشارات امیرکبیر، خوارزمی، فرهنگ معاصر، ققنوس، نشر قطره، نیلوفر، علمی، سخن، علم، پیکان، جاویدان چشمه، مازیار، آگاه، بهجت، آموت، اختران، آبی، جامی، پیام و انتشاراتی‌های زمان و نیل بودند، که در آن زمان، پلیس ضمن پلمب دو مغازه محل کتابفروشی‌های راسته خیابان انقلاب، دو تن از متخلفین را هم با دستور مقام قضایی بازداشت کرد.

اما این مسیر چگونه طی شده است؟ نکته اینجاست که کارگروه صیانت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان آثار، گروهی برای کارشناسی هستند، بدین سبب که گاهی از دادگاه فرهنگ و رسانه سوالاتی در حوزه کارشناسی کتاب صورت می‌گیرد از این باب نظر کارشناسی اتحادیه در موضوع کتاب پرسیده می‌شود. اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز گروهی را برای پاسخ کارشناسانه به مسایل دادگاه مشخص کرده است. موضوع قاچاق کتاب‌های پرفروش که به راه می‌افتد نامه‌ای نوشته شده و به پلیس امنیت جهت پیگیری این مسئله ارسال می‌شود.

پلیس نیز در حرکتی اطلاعاتی کتاب‌های پرفروش را از کتابفروشی‌ها احصا می‌کند تا اینکه شبکه‌ها نمایان می‌شود، اما نیروهای پلیس متوجه یک موضوع حساس می‌شوند و آن اینکه بخش عظیمی از کتاب‌ها، آثاری هستند که توسط خارج ‌نشینان تهیه می‌شود، در واقع ضد انقلاب در خارج از کشور فایل‌هایی را از خارج به کشور ارسال می‌کند و یا نمونه چاپ شده یک کتاب به ایران ارسال می‌شود تا عده‌ای در داخل ایران آنها را چاپ کنند. چرا که چاپ به شکل دیجیتال که شامل کتاب‌های دانشگاهی و پرفروش همیشه در کشور جاری بوده است.

این حجم وسیعی که نزدیک به ۲۰ کامیون بوده و توقیف شده نشان می‌دهد برخی کتاب‌ها مربوط به ضد انقلاب بوده و یا در تقویت و تطهیر پهلوی هستند. این شبکه با رشد قارچ‌گونه تلاش داشته این آثار را در سطح وسیع منتشر کند.

نیروهای پلیس امنیت نیز بر این مسئله اشراف پیدا کرده و موضوع را در دستور کار قرار می‌دهند، آنها تلاش می‌کنند سرشاخه‌ها را دستگیر کنند. یکی از افراد دستگیر شده مدتها در یک انتشاراتی فعالیت داشته است. این آثار کشف شد در تطهیر رژیم پهلوی و در حمایت از معاندین نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.

هرچند که بنا به گزارش‌ها پاتک پلیس به نیروهای ضد انقلاب نشان می‌دهد این شبکه درصدد یافتن جایگاه و بازار برای کتاب‌های خود بوده است. جالب اینجاست که در میان این کتاب‌ها آثاری دیده می‌شود که بعضا چاپ‌های ۱۰ هزار تایی و بعضا تیراژ وسیع داشته‌اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

Leave a Reply