بازرگان: شعر حسین منزوی زبان روز جامعه است

علیرضا بازرگان با اشاره به این‌که در زمان معاصر، سرودن شعر با زبان حافظ هنر نیست، ادامه داد: ممکن است شاعری در زمان معاصر زندگی کند اما فکر و اندیشه و مشخصات شعری او مربوط به قرن‌های قبل باشد، اما منزوی شاعری است که صور خیال شعری  او صور خیالی معاصر است.

بازرگان افزود: حسین منزوی به عنوان شاعر عاشقانه‌ها شناخته می‌شود و در برخی از منابع او را هم‌ردیف نزار قبانی که به عنوان «شاعر زن» شناخته می‌شود، قرار داده‌اند. اما به نظر می‌رسد  با وجود این‌که منزوی عاشقانه‌های زیادی سروده است لزوما نمی‌توان او را به عنوان  شاعر عاشقانه‌ها دانست، چرا که در انعکاس شعرهای او می‌توان تجربه شعرهای اجتماعی و سیاسی را مشاهده کرد.

این شاعر زنجانی با اشاره به این‌که حسین منزوی شعرهای آیینی، کلاسیک و آزاد زیادی دارد و روح بی‌قرار او همه عرصه‌ها را تجربه می‌کند، گفت: اگر امروز جامعه ادبی به استاد منزوی توجه بالایی دارد، به نوعی به دلیل جبران آن‌چه است که در زمان حیاتش انجام نداده است.

وی افزود: جامعه ادبی امروز به دنبال جبران کوتاهی است که در زمان حیات ایشان روا داشته است، چرا که زمانی که باید به او توجه می‌شد، چندان توجهی نداشت و به گونه‌ای او را دچار انزوا کرده بودند.

بازرگان در ادامه خاطرنشان کرد: جامعه ادبی ما از سر عمد به ایشان توجه نداشت،  چرا که درگیر بزرگ کردن سایرین بودند و در زمان حاضر به دلیل این‌که توجه عمومی مردم به سمت منزوی و اشعارش بالا رفت یک عده برای این‌که از قافله عقب نمانند دم از منزوی زدند و به دنبال گرامی‌داشت این شاعر بودند.

او با اشاره به برخی از مشکلات در زمینه ساخت یادمان منزوی و برگزاری جشنواره ملی غزل منزوی، گفت: در طی این سال‌ها و با پیگیری موضوع متوجه شدیم که این موضوع صحت نداشته و اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در این زمینه خلف وعده کرده است.

این شاعر گفت: وعده ساخت یادمان منزوی و برگزاری جشنواره ملی غزل منزوی در زمانی داده می‌شود که مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آگاهی لازم را درباره این‌که بیش از دو ماه دیگر در این سمت نخواهد بود داشته و هر زمان که این موضوع پیگیری می‌شود اذعان می‌دارند که این بنا در حال طراحی است.

بازرگان افزود: جشنواره ملی غزل در طی سال‌های قبل فراخوان می‌دهد و آثار زیادی از سراسر کشور ارسال می‌شود؛ این در شرایطی است که مدیر کل سابق دوره فعالیتش به پایان رسیده و بناست که مدیرکل جدیدی این سمت را بگیرد و در شرایط جدید، این جشنواره لغو می‌شود.

 

 

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply