بالا بردن سطح آگاهی و دانش جامعه به کمک تبلیغات فراگیر در زمینه کتاب

به گزارش کتابونه ؛ تبلیغات نقش موثری در معرفی محصولات دارد. در تمامی ایام سال به خصوص در هفته کتاب تبلیغات زیادی در زمینه کتاب و کتاب خوانی انجام می‌شود تا مخاطبان بیشتری را به کتاب و کتاب خوانی دعوت کند. این تبلیغات برای دانش آموزان بیشتر از دیگر افراد جامعه است تا آنها را از دوران کودکی و تحصیل با کتاب های غیر درسی آشنا کند و مطالعه بیشتر را به آنها آموزش دهد.

تبلیغات در زمینه کتاب و کتابخوانی به صورت های مختلفی در سطح شهر صورت گرفته و ادامه نیز دارد. دستگاه های اجرایی در مکان های عمومی و پرتردد شیوه های مناسب و جالبی را در این زمینه اجرا کرده اند. برخی از این روش ها قدیمی و بسیار کم دیده می‌شود که در زمان اجرا با بازخورد خوبی از سمت مردم مواجه شده، ولی ادامه پیدا نکرده است. یکی از این روش ها کتاب های جیبی در اتوبوس های سطح شهر بوده است. این کتاب های کوچک در قسمتی از اتوبوس قرار داشت که دسترسی خوبی برای همه افراد داشته باشد. به این ترتیب اتوبوس به مکانی برای مطالعه مسافران تبدیل می‌شد. امروزه نیز روش های دیگری برای مطالعه و تبلیغ کتاب در مکان های عمومی وجود دارد که جایگزینی برای روش های قدیمی است. از جمله این روش ها که در مکان های عمومی اجرا می‌شود، می‌توان به فدیباکس در مترو اشاره کرد.

«می‌خوای زودتر برسی؟ با موبایل کتاب بخون, راهتو کوتاه کن.» این جمله ای است که با ورود به ایستگاه مترو به چشم می‌خورد. کتاب‌خانه آنلاین فیدیبو امکان دسترسی مسافران به کتاب و مطالعه را به صورت رایگان می‌دهد تا زمان خود را با مطالعه در مترو سپری کنند. علاوه بر این طرح های مختلف و زیادی در ایستگاه های شهری که خود نیز به وسعت یک شهر است, برای تشویق مردم به کتاب و کتابخوانی صورت می گیرد که با استقبال خوبی از سوی شهروندان همراه است. البته بهتر است طرح و برنامه ای نیز برای اتوبوس های شهری در این زمینه صورت گیرد تا تبلیغات کتاب فراگیرتر از قبل پیش برود.

تبلیغ کتاب در بنرهای سطح شهر و البته تبلیغات در مدارس, مساجد و محله ها که بیشتر در هفته کتاب انجام می‌شود، از موثرترین روش ها در این زمینه است. بهتر است که این تبلیغات ها مختص به یک زمان مشخص نباشد و در ایام مختلف نیز انجام شود. در همه شهرها روش های مختلفی علاوه بر تبلیغ با بنرها صورت می‌گیرد که البته خلاقیت افراد آن شهر را به نمایش می‌گذارد. تبلیغات کتاب و کتابخوانی در فضای مجازی نیز این روزها بیشتر از گذشته دیده می‌شود. افراد زیادی در صفحه های خود با متن ها و هشتگ هایی از جمله در این هفته چه کتابی خوانده‌ای, معرفی کتاب و آشنایی با کتاب و … به تبلیغ کتاب و کتاب خوانی در میان دوستان مجازی خود می‌پردازند.

کامران شرفشاهی شاعر و مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر در خصوص تبلیغات در زمینه کتاب و کتابخوانی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به نظر می‌رسد تبلیغات در زمینه کتاب و کتابخوانی در مقایسه با گذشته, رویکرد مثبتی پیدا کرده است و با توجه به امکاناتی که در فضای مجازی مهیا شده, روزانه شاهد حضور قشرهای متخصص درباره معرفی کتاب و بررسی تحولات تازه در این زمینه هستیم. همچنین در رادیو و تلویزیون برنامه هایی به طور مکرر به موضوع کتاب و کتابخوانی می‌پردازد که این برنامه ها نیز در ارتقای سطح آگاهی افراد جامعه بی تاثیر نیست.

شرفشاهی ادامه داد: در سطح فرهنگسراها, خانه های فرهنگ و همچنین کتابخانه ها نیز شاهد برگزاری برنامه های نقد و بررسی کتاب هستیم. این برنامه ها در کنار تبلیغات و نشست های تخصصی فرصت مغتنمی را برای علاقه مندان به کتاب فراهم آورده است. از سوی دیگر برخی از سازمان ها نیز در این زمینه فعال شده‌ و با برگزاری برنامه های متنوع سهمی در گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه ما ایفا می‌کنند که امید است این حرکت‌ها تا رسیدن به نقطه مطلوب تداوم داشته باشد و در خصوص تبلیغات در این زمینه حرکت ها و فعالیت های بیشتری را شاهد باشیم.

شرفشاهی در خصوص تبلیغ در فضاهای عمومی و شهری بیان کرد: تبلیغات یک سوی ماجرای ترغیب مردم به کتابخوانی است؛ اما در کنار این تبلیغات نیازمند پدید آمدن شرایط مساعدی برای پدیدآورندگان کتاب, ناشران و دوست داران کتاب هستیم. در جامعه ما با توجه به افزایش جمعیت این ضرورت بیش از گذشته احساس می‌شود که ما باید طرح های جدیدی را در زمینه کتابخوانی به اجرا درآوریم و از تجربه کشورهای پیشرفته‌ جهان در این زمینه اسفاده کنیم.

وی افزود: در گذشته طرح هایی مانند کتاب مترو و کتاب اتوبوس در کشور اجرا می‌شد که طرح های خوب و موفقی بوده است و این امکان را برای همه اقشار جامعه فراهم می‌کرد که در سفرهای درون شهری از این کتاب ها استفاده کنند و سطح آگاهی, دانش و دانایی خود را ارتقا ببخشند. به نظر می‌رسد که تبلیغات تنها با استفاده از چند بنر در ایستگاه های مترو و خیابان ها کافی نیست و ما باید در گوشه و کنار شهرها, در ایستگاه های مترو و مکان های دیگر ایستگاه هایی را برای کتابخوانی پدید آوریم و در این زمینه مردم را دعوت به مشارکت کنیم و با جلب مشارکت مردم به ایستگاه های مطالعه رونق ببخشیم. در دوره ای حتی در برخی از ایستگاه ها و معابر, ایستگاه های مطالعه روزنامه و نشریات وجود داشت که متاسفانه دیگر شاهد آن نیستیم. در صورتی که همین ایستگاه های مطبوعات می ‌توانست نقش بسیار خوب و ارزنده‌ای برای مطالعه ایفا کند و پلی برای تشویق و ترغیب مردم برای مطالعه باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

 

SONY DSC

Leave a Reply