بررسی دستاوردهای ایران از نمایشگاه کتاب فرانکفورت

ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نتیجه فعالیت‌های دبیرخانه گرنت در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت را تشریح کرد.

وی که به عنوان نماینده این دبیرخانه در نمایشگاه حضور یافته بود،‌ از توافق برای فروش رایت قریب به ۲۰۰ اثر ایرانی به ناشران خارجی بخبر داد و افزود:‌ این مهم حاصل تلاش ناشران، آژانس‌های ادبی، و تشکل‌های حاضر در غرفه ملی ایران بود که با حمایت دبیرخانه گرنت نسبت به مذاکره با همتایان خود در دیگر کشورها نسبت به معرفی حرفه‌ای و ارائه تصویری مناسب از فرهنگ و ادبیات ایران در قالب نشر مکتوب اهتمام ورزیدند‌.

دهقانکار افزود:‌ خوشبختانه تنوع موضوعی آثاری که ناشران موفق به فروش رایت آنها شدند نسبت به سال گذشته پیشرفت و تنوع چشمگیرتری داشت، که البته از این میان آثار حوزه ادبیات داستانی، کتاب های کودک و نوجوان و نیز کتب مرتبط با ژانر ادبیات پایداری و دفاع مقدس سهم بیشتری به خود اختصاص داده بودند‌.

وی تصریح کرد:‌ تنوع کشورهایی که ناشران آنها نسبت به خرید رایت و ترجمه و انتشار کتاب‌های ایرانی اقدام کردند، حائز اهمیت است که از این میان می‌توان به کشورهای چین، کره جنوبی، ترکیه، لبنان، سوریه، تونس، مصر، ایتالیا، و آلمان اشاره کرد.

دهقانکار تصریح کرد:‌ در این دوره از نمایشگاه قرارداد نهایی ۱۵ اثر که مذاکرات آنها از مدت‌ها قبل آغاز شده بود،‌ میان ناشران ایرانی و خارجی منعقد شد که تا پیش از این مسبوق به سابقه نبوده است. این مهم حاصل هم‌افزایی، انسجام و بهم پیوستگی حلقه‌های مختلف زنجیره نشر بین‌الملل از جمله ناشران، آژانس‌های ادبی، انجمن‌ها و تشکل‌ها با دبیرخانه طرح گرنت است.

 

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/

 

 

Leave a Reply