بررسی شعر و جایگاه هنری مرحوم حمید سبزواری شاعر انقلاب

به گزارش کتابونه؛ حسین اسرافیلی شاعر و عضو عالی انجمن شعر سازمان بسیج هنرمندان کشور به مناسبت قرار گرفتن در آستانه رونمایی از مجموعه آثار استاد حمید سبزواری در یادداشتی به بررسی شعر و جایگاه هنری مرحوم حمید سبزواری شاعر انقلاب پرداخته است که متن این یادداشت به شرح زیر است:

مرحوم استاد روانشاد، سبزواری رحمت الله علیه، آثارشان، آیینه ی تمام قد وقایع انقلاب از بدو پیروزی و باز گشت امام (ره) تا دفاع مقدس و ترور شخصیت های ارزشمند نظام توسط منافقین کوردل است و نشان دهنده ی عشق و علاقه ایشان به امام (ره) و یاران امام و امّت سربلند و نشان دهنده ی حضور ایشان در همه ی صحنه های انقلاب است.تمام اتفاقات انقلاب را می توان در مجموعه آثار ایشان رصد کرد و برای تمام وقایع انقلاب ،ایشان آثار ارزشمندی را چه در قالب شعر و چه در قالب سرود ، خلق کرده اند و در حافظه انقلاب و مردم _ به ویژه نسل اول انقلاب_ به یادگار مانده است. و این بالاترین ویژگی آثار ایشان است.

در یک جمله می توان گفت که حمید سبزواری عاشق امام(ره) و انقلاب بود. انسانی وارسته و ساده و صمیمی با عشق و ایمان و تعهد بسیار نسبت به اهداف انقلاب و باور ها و آرمانهای امام(ره)، با کوشش بسیار برای به ثمر رسیدن این اهداف و آرمانها که آرزوی بزرگ ایشان بود.
جایگاه استاد سبزواری در شعر معاصر، باید پیش از آن جایگاه استاد در سرودهای انقلاب را مطرح کرد که به گمان من هیچ کسی به اندازه ایشان صاحب آثار فاخر در حوزه سرود های انقلاب و خلق آثار ماندگار و زیبا در این زمینه نیست.

اگرچه آثار بسیاری از اساتید مانند مرحوم مهرداد اوستا و مرحوم محمود شاهرخی و مرحوم استاد مشفق کاشانی و … سروده شده امّا نقش استاد سبزواری در سرود چنان برجسته است که قابل مقایسه با هیچ کس نیست. آثار مرحوم سبزواری ، نوعی تاریخ انقلاب است که در صفحه به صفحه آن آثار ارزشمند درباره ی همه اتفاقات نهضت مقدّس اسلامی ، یا شعر دارند یا سرود. خداوند روح ایشان را با روح مطهر شهیدان محشور فرمایند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

Leave a Reply