بررسی معضلات صنعت نشر

به گزارش کتابونه؛ عرصه چاپ و نشر کشور با مسائل مختلفی از جمله قاچاق کتاب و رعایت نشدن قانون معافیت مالیاتی ناشران رو به روست. خبر‌های مختلفی می‌شنویم درباره اینکه محموله قاچاق کتاب کشف شد. وقتی عمیق‌تر شویم در می‌یابیم این اقدام باعث ریشه کن شدن قاچاق کتاب نمی‌شود و باید کار‌های ریشه‌ای تری در این زمینه انجام شود تا زمینه‌های قاچاق کتاب را از بین ببرند.

قبل از هر اقدامی برای حل این مشکل باید ابتدا پدیده قاچاق کتاب در کشور به طور عمیق بررسی و سپس برای از بین بردن آن برنامه ریزی شود تا اینکه طرح‌های ظاهری و ضربتی برای حل معضل قاچاق کتاب انجام دهیم. از سوی دیگر درباره معافیت مالیاتی ناشران حرف‌هایی زده می‌شود، اما میان حرف تا عمل تفاوت زیادی وجود دارد و شکاف میان حرف تا عمل در این زمینه بسیار زیاد است.

عابدینی: معافیت مالیاتی ناشران کشک است

حسین عابدینی، مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال در خصوص معافیت مالیاتی ناشران گفت: معافیت مالیاتی ناشران کشک است. سال گذشته هفت میلیون تومان مالیات دادم و هر سال به بهانه‌های واهی برای ناشران مالیات در نظرمی گیرند. ماموران مالیاتی اصل قضیه را قبول نمی‌کنند. یک سال به ناشر می‌گویند باید دفتر داشته باشید سال بعد به شیوه دیگری بهانه تراشی می‌کنند. هر سال به یک بهانه ناشران را در منگنه قرار می‌دهند و از وی مالیات می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه ماموران مالیاتی پرینت خانه کتاب را می‌گیرند و از روی میزان تیراژ و صفحات کتاب مالیات ناشر را حساب می‌کنند، اظهار داشت: ماموران مالیاتی پس از محاسبه میزان مالیات ناشران براساس تیراژ و تعداد صفحات کتاب ۱۵ میلیون مالیات برای ناشر درنظر می‌گیرد ناشر هم پس از رفت و آمد‌های زیاد در نهایت ۸ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کند. تمام این سال‌هایی که انتشاراتی داشتم از ما مالیات گرفتند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط حرفش را می‌زند و در عمل نمی‌تواند قانونی را که وضع کرده است اجرا کند. نمونه آن را در بحث قیمت کاغذ دیدیم.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال ادامه داد: ناشران تنها در زمینه بیمه کارکنانشان مشکلی ندارند و درصورتی که بیشتر از پنج نفر در لیست بیمه انتشاراتی باشند از پرداخت حق بیمه معاف هستند.

عابدینی با اشاره به آمار ناامیدکننده کارکرد سامانه ثبت نشر در مجوز و فیپا گرفتن، بیان کرد: سامانه ثبت نشر نمی‌تواند جلوی ناشرانی را بگیرد که آثار مولفان یا انتشاراتی‌های دیگر را به صورت قاچاقی منتشر می‌کنند. چراکه کتاب به صورت زیرزمینی منتشر می‌شود و سامانه ثبت نشر در این زمینه ناتوان است. بهترین راه مقابله با قاچاق کتاب برخورد با قاچاقچیان است.

مجید باشعور، مدیر مسئول انتشارات تایماز با اشاره به معافیت مالیاتی ناشران گفت: در حرف می‌گویند ناشران از معافیت مالیاتی برخوردارند، اما در اداره مالیات خلاف این است. می‌گویند به شرطی از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوید که اظهارنامه مالیاتی را پر کرده باشید. پس از پر کردن اظهار نامه مالیاتی هم برای من مالیات تعیین کردند دلیل دیگرشان این بود که دفاتر مالیاتی را پرنکردید.

وی با اشاره به نبود قانون مشخص در پر کردن دفاتر مالیاتی برای معافیت مالیاتی، افزود: انتشاراتی‌ها نمی‌توانند دفاتر را بگیرند، برهمین اساس مالیات زیادی برای ناشران تعیین می‌کنند. نحوه تعیین مالیات اصلا مشخص نیست چراکه در دو منطقه مالیاتی تهران بودم یکی برای من مالیات تعیین کرد و دیگری نوشت به طور کامل از دادن مالیات معاف هستم. پیامکی از طرف اداره مالیات برایم آمد مبنی بر اینکه مالیات شما در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ صفر ریال است اما چند روز بعد دوباره در پیامکی برای من مالیات تعیین شد.

مدیر مسئول انتشارات تایماز اظهار داشت: مشکلات مالی کشور با وضع مالیات برای ناشران برطرف نمی‌شود. اتحادیه ناشران و کتابفروشان با وزارت دارایی مکاتبه کند و از آن‌ها بپرسد وضعیت مالیات ناشران چگونه است؟ حتی وضعیت کتابفروشان هم که قرار بود از سال ۹۵ از پرداخت مالیات معاف شوند، مشخص نیست و پا در هوا هستند. در این وضعیت هم ناشر و هم کسی که در اداره مالیات است، اذیت می‌شود.

باشعور بیان کرد: تا زمانی که قانون مدونی در زمینه قاچاق کتاب در کشور وجود نداشته باشد، این مسئله همچنان دیده خواهد شد. در حال حاضر در تهران آثار ناشران شهرستانی و بالعکس قاچاق می‌شود. مقابله با قاچاق کتاب به یک راهکار خاص نیاز دارد. با افزایش قیمت کتاب، ناشران چسب قیمت کتاب را عوض می‌کنند و هر روز کتاب را با یک قیمت در بازار عرضه می‌کنند. کتابفروشی مثل بقالی شده است، هرکسی کتاب را به هر قیمتی که بخواهد، می‌فروشد. قاچاق کتاب ربطی به ایجاد سامانه ثبت نشر ندارد و این مردم هستند که کتابی را اسکن و دوباره چاپ می‌کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

Leave a Reply