برنامه های وزارت کشور در هفته کتاب

به گزارش کتابونه؛ امیر اسماعیل آذر‌ استاد دانشگاه، با اشاره به تأثیرگذاری برگزاری هفته‌ کتاب بر ایجاد علاقه در مخاطبان برای کتابخوانی گفت: برپایی مسابقات کتابخوانی در هفته‌ کتاب اقدام بسیار پسندیده‌ای است و باید از این فرصت برای آشنا کردن مردم با کتاب استفاده کرد و به آن‌ها به دلیل ارائه کتابخوانی مناسب و زیبا جوایز داد.

وی با تاکید بر نقش صدا و سیما در ترویج کتابخوانی مطرح کرد: از جمله برنامه‌های مفید دیگر این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری صدا و سیما و یک ماه قبل از برپایی هفته و نمایشگاه کتاب یک برنامه تلویزیونی داشته باشد و در آن برنامه به ترغیب مخاطب به کتاب و کتابخوانی بپردازد.

این مجری و کارشناس برنامه‌های ادبی با پیشنهاد تشکیل کلینیک کتاب در محله‌ها گفت: همچنین ما نیاز به یک کلینیک کتاب داریم؛ یعنی در محله‌ها باید کلینیک کتابی باشد که هرماه به یک ناشر و آثارش اختصاص پیدا کند و مخاطبان و علاقه‌مندان آن ناشر در هرکدام از حوزه‌های علوم انسانی که دوست دارند در نمایش از کتاب‌ها و آثارش حضور پیدا کنند.

آذر درباره عامل اصلی کم انگیزگی مردم به کتاب و کتابخوانی نیز تصریح کرد: عامل اصلی هرکاری که در آن خدشه و توقف است، نظام‌مند نبودن و کمبود کارشناسان طراز اول و درست است. افراد عادی نمی‌توانند دست مردم را گرفته و به جایگاه رشد و کمال برسانند و به قول افلاطون؛ «فیلسوفان باید دست به کار شوند». ما باید دست جامعه را گرفته و به بالا بکشیم.

وی افزود: چند دهه پیش امام خمینی(ره) فرموده‌اند «صدا و سیما یک دانشگاه است». اگر بخواهیم این سخن را تفسیر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که باید سطح اندیشه مردم را بالا بکشیم که این کار و هر کار دیگر نیاز به مدیریت و نظام‌مندی دارد. تاز مانی که ما دانشگری،‌ دانش و تخصص‌گرایی را در کارها ملاک قرار ندهیم، رشد نخواهیم داشت و مردم را با دانش تربیت نخواهیم کرد.

مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری فرهنگبان در پایان گفت: بیان این راهکارها و این صحبت کردن‌ها نقشی است که از طریق تجربه و مطالعه به آن‌ها رسیده‌ام و اگر لباس تحقق به تن کند مفید خواهد بود چراکه از لحاظ علمی ثابت شده است.

  برنامه های وزارت کشور در هفته کتاب اعلام شد

وزارت کشور همزمان با برگزاری بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برخی از کتاب‌های مازاد و نسخ تکراری موجود در این وزارتخانه را به کتابخانه‌های مناطق محروم اهدا خواهد کرد.

همچنین این وزارتخانه در نظر دارد در ایام هفته کتاب و کتابخوانی مسابقه کتابخوانی را در مراکز مقاومت بسیج وزارت کشور برگزار کند. همچنین همزمان با روز کتاب و کتابخوانی تعداد چهار نفر از کتابخوانان نمونه این وزارتخانه تجلیل خواهند شد.

بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۴ آبان تا ۱ آذرماه با مشارکت بیش از ۵۰ نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply