برگزاری نشست بررسی بازشناخت تاثیر سنایی بر رهایی شعر فارسی از سلطه‌ دربار

به گزارش کتابونه؛ نشست بررسی بازشناخت تاثیر سنایی بر رهایی شعر فارسی از سلطه‌ دربار فردا چهارشنبه ۲۸ آذر در قالب یکی از جلسات درسگفتارهایی درباره سنایی، در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

پیش از ظهور رسانه‌های مدرن، ادبیات و به ویژه شعر، به عنوان قدرتمندترینِ رسانه‌ها، مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت. به سبب نقشی که رسانه در تداومِ مشروعیتِ حکومت‌ها دارد، حاکمان با ابزارهای مختلف می‌کوشیدند که بر ادبیات نظارت کنند. تا زمانه‌ سنایی، شاعر و آفریننده‌ هر اثر هنری سترگ، اگر در اندیشه‌ ماندگاری اثر خویش بود، بایستی به گونه‌ای آن اثر را به یک دستگاه حکومتی مرتبط می‌ساخت؛ این چنین بود که شیوه‌ نگارش و حتی نگرش او، خواه ناخواه در پیوسته با آرا و سلایق طبقه‌ حاکم می‌گشت؛ در غیر این صورت شاعر باید هزینه‌ ماندگاری اثرش و نیز سرپیچی از هنجارهای دربار را می‌پرداخت.

سنایی نخستین شاعری است که با گنجاندن مفاهیم عرفانی در شعرش، کوشید تکیه‌گاهی غیر از یک دربار یا حکومت برای حفظ و ماندگاری اثر هنری خود پیدا کند. او با اتکا به ظرفیت‌های اجتماعی قشری که اندک‌اندک جایگاهی قدرتمند در جامعه‌ ایرانی می‌یافت اما صاحب یک حکومت نبود، قشر صوفیان، کوشید از سرمایه‌های بنیادین آن به عنوان پشتوانه‌ای برای حفظ اثر هنری‌اش بهره برد و با تعادلی که میان تکیه‌گاهش در دربار و خانقاه ایجاد کرد، از تأثیرات دربار بر شعرش بکاهد؛ این‌چنین بود که سنایی با آغاز این رویکرد سبب شد که شاعرانی پس از وی پا به عرصه‌ ادب فارسی بگذارند که با پیروی از روشش، آثارشان بدون وابستگی و تأثیرپذیری مستقیم به دستگاه حکومتی نیز بخت ماندگاری و نشر داشت. در حقیقت راهی که او آغاز کرد، گام‌های نخست برای توازن قدرت رسانه در میانه‌ مردم و دربار بود.

چهل‌ و نهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ سنایی به بررسی «بازشناخت تاثیر سنایی بر رهایی شعر پارسی از سلطه‌ دربار» اختصاص دارد که با سخنرانی علی صادقی‌منش همراه خواهد بود.

این برنامه فردا چهارشنبه ۲۸ آذر از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/

 

Leave a Reply