تکمیل و افتتاح ۱۰۰ باب کتابخانه روستایی تا پایان سال ۹۷

سیدهادی حسینی در حاشیه افتتاح نمایشگاه سراسری کتاب اردبیل و در بازدید از غرفه کتابخانه‌های عمومی اردبیل اظهار کرد: از ابتدای امسال ۴۵ باب کتابخانه روستایی در سطح کشور افتتاح شده و مابقی این واحدها نیز تا پایان سال تکمیل می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد.

او با بیان اینکه توسعه کتابخانه در مناطق روستایی و محروم جزء اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: ما به شدت در مناطق محروم و روستایی نیازمند احداث کتابخانه هستیم و از این رو با همکاری بخشداران، دهیاران، فرمانداران و استانداران سعی می‌کنیم خانه‌های قدیمی و یا مکان‌های بلااستفاده را تبدیل به کتابخانه‌ کنیم تا به نوعی به عطش کتابخوانان در تامین کتاب‌های جدید در مناطق محروم‌، روستایی و دورافتاده کمکی کرده باشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: قطعا این امر به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک خواهد کرد و ما سعی‌ می‌کنیم تا از طریق توسعه کتابخانه‌ها در مناطق محروم و روستایی و همچنین شهرهای کوچکی که فاقد کتابخانه هستند به تقویت این فرهنگ متعالی بیش از گذشته کمک کنیم.

حسینی به اجرای طرح‌های متفاوت در نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره و تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی یکی از اجزای وزارت فرهنگ و ارشاد است و جزء لاینفک این وزارتخانه محسوب می‌شود و به قدر کافی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نهاد کتابخانه‌های عمومی توجه و دقت لازم را دارد.

او ضرورت ارتقای پرداختی شهرداری‌ها را به نهاد کتابخانه‌های عمومی از نیم درصد به یک و نیم درصد یادآور شد و گفت: همانطوری که قبل از پیروزی انقلاب این پرداختی از محل‌ درآمدها یک و نیم درصد بود امیدواریم این شرایط دوباره احیا شود چرا که نیم درصد فعلی جوابگوی نیاز توسعه کتابخانه‌ها نیست.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امیدواریم با همت نمایندگان مجلس و پیشنهادی که دولت ارائه خواهد کرد این پرداختی شهرداری‌ از محل درآمدها به نهاد کتابخانه‌های عمومی به یک تا یک و نیم درصد افزایش یابد تا یک حرکت تحولی را شاهد باشیم.

حسینی ادامه داد: این امر نه تنها به نفع شهرداری است بلکه به توسعه فرهنگ شهرنشینی نیز کمک خواهد کرد و در سایه فعالیت‌های متنوع فرهنگی که با همکاری شهرداری‌ها روی می‌دهد در حقیقت بسیاری از آسیب‌های شهری و تهدیدها کاهش یافته و به نوعی در کاهش تولید زباله و در کنار آن افزایش آگاهی و دانش مردم در حفظ و صیانت از شهر و نگهداری از تاسیسات شهری موثر خواهد بود.

وی گفت: امیدواریم یک حرکت خوب در راستای توسعه امر کتاب و کتابخوانی با همکاری شهرداری و نهادهای فرهنگی اتفاق بیفتد تا زمینه یک تحول جدی و اساسی را در بخش‌های مختلف شاهد باشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در بازدید از غرفه خانه مطبوعات به اهالی رسانه به ویژه نشریات مکتوب قول داد تا در تامین کاغذ مورد نیاز آنها تلاشی جدی انجام دهد.

حسینی افزود: بنا به درخواست خانه مطبوعات استان اردبیل ما آمادگی داریم تا نسبت به پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت برای راه‌اندازی یک چاپخانه رول در استان اردبیل اقدام کنیم که در این راستا همت اهالی مطبوعات می‌تواند موثر و راهگشا باشد.

او خاطرنشان کرد: با معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رایزنی‌هایی را خواهم داشت تا کاغذ مورد نیاز نشریات محلی در استان‌ها به ویژه استان اردبیل به نحو مناسب تامین شود چرا که قرار است با ارز دولتی واردات کاغذ به کشور انجام شده و در بین استان‌ها توزیع شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از غرفه نذر کتاب نیز گفت: حرکت خوبی که جوانان استان اردبیل در قالب نذر کتاب شروع کردند یک حرکت مناسب و شایسته است و امیدواریم در قالب این اقدام که امسال ۹ هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان اهدا شده ما نیز تازه‌ترین کتاب‌ها را در اختیار این مجموعه قرار دهیم.

حسینی اظهار کرد: با مشاهده غرفه نذر کتاب و همچنین ایستگاه‌هایی که در سطح شهر توسط جوانان علاقه‌مند به حوزه کتاب و کتابخوانی دایر شده بود ما نیز سعی خواهیم کرد تا به میزان مورد نیاز کتاب‌هایی را در اختیار این مجموعه قرار دهیم تا به صورت گردشی مردم از آنها استفاده کرده و خود مردم بعد از مطالعه نسبت به اهدای آن به دیگر هموطنان اقدام لازم را انجام دهند.

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply