جامعه اسلامی کنونی فصل مشترک دارد اما درک مشترک خیر!

به گزارش کتابونه؛ نشست «ادبیات و صلح» به مناسبت سالروز ورود کوروش به بابِل در سال ۵۳۹ پیش از میلاد در انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد.

اشرف بروجردی در این نشست به مشهود بودن گرایش به صلح در ادبیات فارسی و دینی‌ ایران اشاره کرد و از حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی به عنوان شاعران نامدار ایرانی یاد کرد که معانی اشعارشان گویای صلح است.

وی افزود: وقتی از ادبیاتِ صلح سخن گفته می شود یعنی در گفتمان مردم، مدیران و سیاست گذاران واژه هایی به کار گرفته می شود که یا می تواند منجر به خشونت و درگیری شود و یا فضای آرام و با طمانینه ای را در جامعه ایجاد کند.

او اضافه کرد: پیش از دولت تدبیر و امید، همیشه از ناحیه دولت، صداوسیما و تریبون های رسمی به گونه ای با مردم سخن گفته می شد که اگر فلان کار را انجام دهید، با شما برخورد شده و یا مجازات به دنبال خواهد داشت؛ خودِ این واژه‌ها تحریک کننده است و مردم احساس می کنند به کرامت آنها خدشه وارد شده است ضمن آنکه زمینه ای را ایجاد می کند که همه در حال نزاع باشند.

بروجردی تاکید کرد: در سال ۱۳۷۸ رئیس جمهوری ایران بحث گفت ‌و گوی تمدن‌ها را مطرح کرد که برای دنیا درس شد و حتی در ژنو، مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها ایجاد شد ولی در ایران حتی یک مرکز در این زمینه راه اندازی نشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان ساخت: اساس صلح بر همین مبنا بوده و یافتن خطوط مشترک مهم است.

رئیس کتابخانه ملی گفت: آیات متعددی از قرآن کریم نیز رویکرد مخاصمه محور ندارد و تنها نشانه ملاطفت، رحمت و محبت است.

بروجردی ابراز امیدواری کرد تا ادبیات و صلح بتواند چنین نگاهی را برای جامعه فرهیخته ایران ایجاد کند.

وی یادآور شد: لازمه تجربه صلح، این است که با یکدیگر گفت‌ و گو کنیم و محبت را شیوه رفتاری خود قرار دهیم.

انتهای پیام/

 

Leave a Reply