حمایت موزه انقلاب و دفاع مقدس از آثار هنرمندان

علی‌اصغر جعفری گفت: نسبت به کار هنرمندان، فیلمسازان، مستندسازان، پژوهشگران، نویسندگان و خالقان آثار در این حوزه اهتمام ویژه ای داریم و به فراخور اثر و تایید آن در شورای مربوط به آثار دفاع مقدس حمایت های خوبی در زمینه گردآوری و انتشار خواهیم داشت.

جعفری افزود: امسال سی و هشتمین سالگرد حماسه دفاع مقدس است. عزت، سربلندی، شکوه و سرافرازی ملت ایران مدیون حماسه هایی است که در دفاع مقدس خلق شد و امروز آرامش و سربلندی مان را مدیون جوانان حماسه آفرین هستیم.

وی اظهار داشت: با توجه به چند فعالیت ویژه در حوزه دفاع مقدس با همکاری بنیاد حفظ نشر و آثار ارزش های دفاع مقدس، تجلیل از ۸۰۰ فرمانده پیشکسوت را برگزار کردیم. همچنین مراسم وداع با شهدای گمنام با حضور با شکوه مردم برگزار شد.

مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با اشاره به برگزاری اولین دوره آموزشی مدیریت موزه در بحران، گفت: در سال ۹۷ به پیشنهاد ارائه شده مصوبه هیئت مدیره دفاع مقدس، مجموعه تعطیلات مورزه را در سال از ۱۷ روز به ۷ روز کاهش داده تا مردم بتوانند در اوقات فراغت خود به موزه بیایند.

جعفری با اشاره به تسهیلات ویژه ارائه شده برای دانش آموزان دانشجویان سربازان و خانواده ایثارگران در بازدید از موزه گفت: در روزهای اولیه هفته دفاع مقدس مراسم عطرافشانی مزار شهدا و قرائت زیارت عاشورا را داریم.

وی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد بازدیدکنندگان خارجی از موزه افزایش یافته افزود: در هفته دفاع مقدس افتتاح کتابخانه دیجیتال، رونمایی از ۱۰ عنوان کتاب از انتشارات موزه، رونمایی از سردیس بانوی مبارز انقلابی خانم دباغ را برگزار می کنیم و همچنین روز چهارم مهر در روز جهانی صلح، برنامه ویژه ای را با رویکرد صلح برگزار خواهیم کرد زیرا منطق و دکترین ما بحث جنگ نبود ما تنها از خودمان دفاع کردیم.

جعفری درباره برگزاری شب شعر در نشست های ادبی گفت: روز هفتم مهر شعر افلاکیان را به همت عوامل باغ موزه دفاع مقدس برگزار و قرار است آغاز به کار انجمن شاعران دفاع مقدس که به همت شاعران قدیمی برگزار می‌شود را داشته باشیم زیرا یکی از ضرورت های برنامه های ما راه اندازی انجمن شاعران دفاع مقدس بود.

مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی ادامه داد: برای تمام شهرهای مرزی کشورمان که از اشغال دشمن بعثی آزاد شده اند برنامه داریم، در هفته دفاع مقدس نیز گروه تلویزیونی «سرو» و همچنین تحریریه پورتال جامع موزه افتتاح خواهد شد.

جعفری با اشاره به دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس اظهار داشت: افتتاح میدان سلام برای ادای احترام به مهمانان موزه، افتتاح مجموعه زیپ لاین (آمادگی رزمی روی طناب و راپل و سرسره رزمندگان)، شش برنامه ویژه سروستان در پردیس سوسنگرد موزه با حضور فرماندهان ارشد و همچنین آیین تعزیه خوانی را خواهیم داشت.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به رونمایی از کتاب‌های سینمایی توسط سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس، افزود: رونمایی از کتاب‌های شناخت کارگردانان شاخص دفاع مقدس از جمله ابراهیم حاتمی کیا به عنوان اولین کارگردان، فرهنگ جامع سینمای دفاع مقدس، منشور هنر و سینمای دفاع مقدس، فرهنگ جامع تئاتر دفاع مقدس و یک جلد از مجموعه کتاب‌های چشم و چراغ مربوط به والدین شهدا در هفته دفاع مقدس برنامه‌ریزی شده است.

وی گفت: همچنین مستند ۷ قسمتی برنامه ۴۰ شاهد با عنوان دفاع عاشورایی، مستند برای شهدای گمنام در صدا و سیما پخش می شود.

جعفری با اشاره به اولین شماره نشریه فرهنگی هنری سرو گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده سه نمایشگاه در حوزه عکاسی عاشورایی با همکاری خبرگزاری ایرنا و خوشنویسی با حضور جمعی از هنرمندان و خطاطان انجمن خوشنویسان در گالری فکه موزه برگزار می شود.

وی ادامه داد: کرسی روایتگری با حضور فرماندهان که از یک ماه قبل این برنامه شروع شده بود در هفته دفاع مقدس پر رونق تر برگزار می شود.

مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس درباره دو کار سینمایی و سریال، خاطرنشان کرد: پیش تولید سریال شهید صیاد در ۳۰ قسمت به تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی و نویسندگی فرهاد توحیدی به زودی شروع خواهد شد. همچنین فیلم سینمایی شهید باقری به نویسندگی مسعود نقاش زاده و کارگردانی حسین حقیقی، پیش تولیدش شروع می شود.

وی با بیان فعالیت های مشترک با سپاه حضرت سیدالشهدای استان تهران گفت: سی دی انیمیشن خاکریزهای نمکی که به صورت طنز جبهه تهیه شده در هفته دفاع مقدس به صورت رایگان میان مردم و علاقه مندان توزیع می شود.

جعفری با بیان اینکه ۵ موزه در حوزه زنان و دفاع مقدس راه اندازی خواهد شد گفت: این موزه ها با عناوین نقش زنان در دفاع مقدس کودک و انقلاب، یگانهای رزمی در دفاع مقدس ، موزه مقاومتت و موزه انقلاب و زنان خواهند بود.

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply