راهکاری برای عدم تکرار آسیب‌های کاغذ دولتی

به گزارش کتابونه ؛ حمیدرضا شعبانی مدیر انتشارات دف گفت: انتشارات دف از کاغذی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ناشران تحویل داده استفاده نکرده، اما طی دو روز گذشته درخواست خود را برای بهره‌مند شدن از این طرح ارائه کرد.
وی درباره ضوابط تخصیص کاغذ دولتی، بیان کرد: کسانی که در حوزه چاپ کتاب فعال هستند، درخواست خود را بر حسب کتاب‌هایی که چاپ نکرده‌اند، ولی مجوزش را گرفته‌اند ارائه می‌کنند تا با بررسی فهرست آثار منتشر شده، یک ششم حجم کتاب‌هایی که طی دو سال گذشته چاپ شده، کاغذ دولتی اختصاص داده می‌شود.
مدیر نشر دف درباره ابهام‌هایی که لیست منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ناشران به دنبال داشته، تشریح کرد: تاریخ این لیست اشتباه است. سربرگ مربوط به شهریورماه، اشتباه اداری است چراکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوم آبان ماه نسبت به جمع کردن فهرست ناشران متقاضی پرداخته است. این لیست سوءتفاهم ایجاد کرده است چراکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه تعاونی‌های ناشران کشور دوم آبان ماه برای ثبت درخواست اعلام عمومی را مطرح کرد.
وی ادامه داد: ما به عنوان ناشر در دوم آبان ماه متوجه شدیم که دولت برای تنظیم بازار، کاغذ دولتی عرضه می‌کند. برهمین اساس مسئله تاریخ سربرگ، اشتباه اپراتور بوده و کسانی که تا به امروز کاغذ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتند ناشرانی هستند که طی ۳۰ روز درخواست خود را اعلام کرده‌اند و حواله‌های کاغذهایشان آماده شده است.
شعبانی درباره مدت زمانی که از خرید تا دریافت کاغذ به طول می‌انجامد، بیان کرد: بازه زمانی برای پرداخت وجه، خرید کاغذ و دریافت آن سه روز تعیین شده است.
وی درباره نحوه محاسبه کاغذ دولتی برای هر ناشر، نیز گفت: کاغذی که ناشران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت می‌کنند ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین‌تر از نرخ بازار است. این کاغذ از نظر کیفیت همان کاغذ سفید موجود در بازار است که به نام کاغذ اندونزی عرضه می‌شود. هر بند این کاغذ در بازار ۲۱۵ هزار تومان است که با نرخ دولتی ۱۳۰ هزار تومان است.
مسئول نشر دف درباره محدودیت عرضه کاغذ در طرح تخصیص کاغذ دولتی، گفت: این میزان بر حسب تولید و تقاضای ناشران است، یعنی با هر بار تولید کتاب، مجوز کتاب‌ها و درخواست برای دریافت کاغذ ارائه می‌شود و بر حسب تیراژ کتب از کاغذ دولتی بهره‌مند می‌شویم.
وی درباره تخصیص کاغذ دولتی به کتاب‌های کمک درسی که این روز‌ها با انتقاد زیادی از سوی ناشران مواجه بوده است، بیان کرد: اینکه برخی‌ها معتقدند که کتاب‌های کمک درسی نیاز به یارانه دولتی ندارند و باید کاغذ دولتی به کتاب‌های عمومی اختصاص یابد، نظر قلبی من نیز است. کتاب‌های کمک درسی، گردش مالی سالانه‌شان زیاد است و ما فکر می‌کنیم در این روند ناشرانی که از اقتدار مالی بیشتری برخوردارند از این یارانه بیشتر بهره‌مند می‌شوند در حالیکه طبقات ضعیف نشر بخصوص پیکره نشر عمومی کشور نیاز به حمایت بیشتر دارد ودولت باید تمرکز خود را بر این بخش بگذارد. اینکه قرار باشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذ خود را به ناشرانی که اقتدار مالی دارند، اختصاص دهد از نظر ما چندان عادلانه نیست.
شعبانی که پیش از این جزو متقاضیان حذف یارانه کاغذ بوده درباره آسیب‌های بلندمدت عرضه این کاغذ، بیان کرد: کاغذ دولتی پیش از این در اختیار تعاونی اتحادیه قرار داده شده بود، اما مرکز تهیه و توزیع کالا وابسته به وزارت بازرگانی که تامین‌کننده این کالا بود مرتبا دستوراتی می‌داد که کاغذ به نهاد‌های خارج از صنف نشر داده شود و در حقیقت مدیران صنف ما تبدیل به عاملی شده بودند که کاغذ را به بخش‌های مختلف دولت می‌رساندند و بر همین اساس هم ناشران اعتراض کردند و خواستار لغو ارائه کاغذ دولتی شدند. همواره با تخصیص کاغذ دولتی مخالف بودم و امیدوارم طرح عرضه کاغذ دولتی ادامه پیدا نکند، زیرا هرچه که در دنیا دو نرخی شود، موجب آسیب خواهد شد.
وی با ارائه راهکاری برای تکرار نشدن آسیب‌های کاغذ دولتی، افزود: بهتر است از تولید حمایت شود و کتاب‌ها برای کتابخانه‌های مدارس و نهاد‌ها خریداری شود؛ همچنین پکیج مالیاتی کتابفروشان و ناشران شامل تمامی بخش‌ها فعال شود چرا که خرید و فروش املاک ما یا بخش‌هایی از واردات و صادرات کتاب‌هایمان معاف از مالیات نیست. این درخواست پیش از این انجام نشد و صرفا کاغذ دولتی حذف شد.
منبع: میزان
انتهای پیام/

Leave a Reply