رونمایی از ترجمه کتاب “مفتاح الحساب”

به گزارش کتابونه؛ محمدرضا عرشی در مراسم رونمایی این کتاب در نمایشگاه کتاب کاشان اظهار کرد: «مفتاح الحساب» یکی از مهم‌ترین کتاب‌های ریاضی در دورۀ اسلامی است که نگارش آن از سال ۸۲۴ هجری قمری تا ۸۳۰ هجری قمری به طول انجامیده است و نویسندۀ کتاب اثر خود را به الغ‌بیگ فرزند و جانشین تیمور تقدیم می‌کند که به عنوان پادشاهی ستاره‌شناس، ریاضی‌دان و اهل علم و ادب معروف بوده است.

او در ادامه اظهار کرد: غیاث‌الدین جمشید کاشانی که با القاب بطلمیوس ثانی یا مولانای اعظم معرفی می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین ریاضیدانان، منجمان و زیج‌نویسان دوره اسلامی است که تا همین اواخر، کسی از کتاب‌هایش اطلاع نداشت تا این‌که در سال ۱۳۱۹ خورشیدی “سیدمحمد محیط طباطبایی” برای نخستین‌بار در کشور وی را به جامعه علمی ایران و جهان معرفی کرد.

مترجم و مصحح کتاب «مفتاح الحساب» افزود: مقاله پنجم «مفتاح الحساب» نیمی از این کتاب است که ترجمه و تصحیح آن ۱۰ سال به طول انجامید و با استفاده از روش بینابینی نسخه موجود در کتابخانۀ ملک در کنار نسخه‌های دیگری در کتابخانه‌های مرعشی، فیضیه و مدرسۀ سپهسالار برای ترجمه و تصحیح مورد بررسی و تحقیق قرار داده است.

این دانش‌آموخته تاریخ علم تصریح کرد: در ترجمه و شرح مقاله پنجم کتاب «مفتاح الحساب» ۵۵ نسخه خطی منحصر به فرد در علم ریاضیات معرفی شده که در کتابخانه‌های مختلف از جمله کتابخانۀ ملک، مدرسۀ سپهسالار، کتابخانۀ ملی و آستان قدس رضوی، ظاهریۀ دمشق، جامع‌الکبیر صنعا در یمن، اسکندریۀ مصر، برلین و پاریس موجود است.

عرشی گفت: ترجمه و تصحیح کتاب «مفتاح الحساب» غیاث‌الدین جمشید کاشانی که یکی از بزرگ‌ترین ریاضیدانان و منجمان قرن نهم هجری بوده توسط انتشارات ارمغان ادب در ۵۸۲ صفحه و با قطع وزیری به قیمت ۶۰ هزار تومان به چاپ رسیده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

Leave a Reply