رونمایی از کتاب چهارده مقاله با محوریت اعتیاد

مراسم رونمایی کتاب «چهارده‌مقاله» نوشته حسین دژاکام که مجموعه‌مقاله‌ای درباره مقوله اعتیاد است، در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد و سپس در برنامه حراجی که پس از رونمایی انجام شد، به قیمت ۱۵۱ میلیون تومان به فروش رفت.

این کتاب متن سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و مقالات حسین دژاکام را از سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۴ در بر می‌گیرد. ویراستاری کتاب توسط محسن زهرایی انجام شده و پیشگفتاری از امین دژاکام را هم شامل می‌شود.

«چهارده‌مقاله» در حضور اعضای جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰، دانشگاهیان، جمعی ازپزشکان و روان‌پزشکان فعال در حوزه اعتیاد و برخی از مسئولان مرتبط در حوزه آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در پارک طالقانی به فروش رفت که عواید حاصل از آن توسط نویسنده به جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ برای انجام کارهای تحقیقاتی اختصاص پیدا می‌کند.

دژاکام در این اثر به مباحث علمی پیرامون حوزه اعتیاد پرداخته و با شمارگان ۵ هزار نسخه چاپ شده است. در حراجی مورد نظر، ۱۰۰ تن از این کتاب به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رفت که این مبلغ بر بودجه ۱۵۱ میلیونی فعالیت‌های پژوهشی کنگره ۶۰ در زمینه اعتیاد افزوده خواهد شد.

پرویز افشار معاون دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراسم رونمایی از این کتاب، گفت: این کتاب علمی، نگاه جامعه را نسبت به مسئله اعتیاد، آسیب اجتماعی و موادمخدر تغییر می‌دهد و ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر به دنبال گسترش همین دیدگاه نسبت به اعتیاد هستیم. فصل مشترک که بین جامعه درمان شدگان اعتیاد و جامعه پزشکی به وجود آورده موجب خواندنی شدن این کتاب شده است.

در ادامه هر یک از پزشکان،  روانپزشکان و استادان دانشگاه درباره یکی از ۱۴ مقاله سخنرانی کوتاهی انجام دادند.

حسین دژاکام مدیرعامل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ هم در این مراسم گفت: از ابتدای خلقت انسان تاکنون، انسان با مسئله بیماری اعتیاد درگیر بوده و به جد می توان گفت که راه حل درمان آن تاکنون یافت نشده بود اما در کنگره ۶۰ درمان اعتیاد با روش تدریجی(DST )با داروی شربت تریاک(OT )امکان پذیر شده است.

وی افزود: هیچ روش یا کتابی تاکنون نتوانسته بود که انسان ها را برای رهایی از بند اعتیاد به منزل مقصود برساند اما در جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ این مهم سال هاست که صورت گرفته و این کتاب مجموعه مقالاتی درباره انجام این مهم است.

محسن زهرایی، ویراستار کتاب نیز در سخنانی کوتاه گفت: «چهارده‌مقاله» تقویم تاریخ علمی کنگره ۶۰ است و روندی از مقالات از ابتدا تاکنون درخصوص علم کنگره را ارائه می‌دهد. این کتاب فارغ از بحث علمی و تخصصی بیان واقعیات و حقایقی است در مورد شناخت بیماری اعتیاد، اوضاع و احوال مصرف کنندگان مواد مخدر و چگونگی روش درمان است.

انتهای پیام/

 

Leave a Reply