رونمایی از ۲ کتاب دفاع مقدس در کرمان

 کتاب عکس های آفتابی اثر ابوالفضل کارآمد پنجره ای به زندگی چهره های مصمم خط شکنان لشکر ۴۱ ثارالله در دوران دفاع مقدس است و کتاب اردوگاه اطفال نوشته احمد یوسف زاده و روایت رویارویی اسیران ۱۷ساله ایرانی و افسران حزب بعث است دیگر کتابی بود که در این آیین رونمایی شد و مورد نقد اهالی فرهنگ و هنر استان کرمان قرار گرفت.

آیین رونمایی این کتاب ها با حضور مرتضی سرهنگی رئیس دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری کشور، سهیل محمودی شاعر، مهدی طحانیان آزاده سرفراز و چهار قهرمان و شخصیت کتاب اردوگاه اطفال، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، رئیس، اعضای هیات رئیسه و مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه شهید باهنر، آزادگان، ایثارگران و یادگاران دفاع مقدس، استادان و دانشگاهیان و اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.

**دانشجویان در راستای فرهنگ دفاع مقدس فعالیت کنند

نویسنده کتاب اردوگاه اطفال در این آیین گفت: دانشجویان و جوانان باید پا به عرصه گذاشته و در راستای توسعه فرهنگ دفاع مقدس فعالیت کنند زیرا دانشجویان دوران جنگ تحمیلی اینگونه بودند.
احمد یوسف زاده افزود: خوشحالم که آثار دفاع مقدس از سوی نسل جوان پذیرفته شده و این نسل الگو پذیر جانبازان و شهدا هستند.

وی اظهار داشت: اردوگاه اطفال ماجرای رویارویی ۴۰۰ نوجوان اسیر ایرانی با یک افسر بعثی است و این آزاده ها طی یک ماجرا در اردوگاهی با ۲ دسته عراقی و جاسوس ها می جنگیدند که مقابله با جاسوس ها به مراتب سخت تر از نیروهای عراقی است.

نویسنده کتاب اردوگاه اطفال عنوان کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در چاپ این کتاب ما را همراهی و حمایت کردند.

**تصاویر دفاع مقدس باید به دست مردم برسد

صاحب اثر عکس های آفتابی نیز در این آیین گفت: تصاویر دفاع مقدس امانتی است که باید به دست مردم و صاحبان واقعی آن برسد لذا باید فضا برای سخن گفتن با مدیران فرهنگی و هنری مهیا شود تا برخی از مشکلات این حوزه را رفع کرد.

ابوالفضل کارآمد با اشاره به اینکه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس برای انتشار این کتاب همکاری و همراهی داشتند افزود: شایسته است که نسل جوان، جامعه فرهنگی و دانشگاهی از این آثار بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: با انتشار این مجموعه تنها نیمی از تصاویر دفاع مقدس به چاپ رسیده است و امیدوارم مابقی این تصاویر در زمان حیات انتشار یابد و به دست مردم برسد.

صاحب اثر عکس های آفتابی ادامه داد: در عملیات فتح بستان (طریق القدس) تصاویر بسیاری موجود است که تاکنون موفق به انتشار آنها نشدیم و امیدواریم این آلبوم با کمک مسئولان به طور کامل چاپ شود و به نتیجه برسد.

وی گفت: عکاسی اتفاقی است که محصول فضای معنوی و درخشان دفاع مقدس به عنوان برهه ای تاریخی از کشور است.
کارآمد افزود: این مجموعه را به تمامی رزمندگان عرصه دفاع مقدس تقدیم می کنم و هرگز برای خود از دفاع مقدس سنگری نخواهم ساخت که به خواسته های خود برسم.
وی اضافه کرد: نقد و نظرات اهالی فرهنگ و هنر را برای بهبود عکاسی پذیرا هستم و از آن استقبال می کنم.
این عکاس کرمانی با بیان اینکه پس از ۳۸ سال که آرشیو تصاویر را در اختیار داشتم در نهایت این آلبوم منتشر شد گفت: ۴۵ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی عازم منطقه های جنگی شدم و نخستین تصاویر را در حاشیه خلیج فارس گرفتم.
وی تاکید کرد: سالها دغدغه تقدیم این آلبوم تصاویر را به جامعه فرهنگی کشور داشتم که امروز محقق شد.

**شناخت دشمن ترس را از بین می برد

رئیس دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری کشور نیز در این آئین گفت: اگر دشمن و خودمان را بشناسیم از هزار جنگ نیز نخواهیم هراسید.

مرتضی سرهنگی افزود: امیدواریم همیشه صلح و خوبی بر دنیا حاکم باشد اما در زمان جنگ تجربه، تکیه گاه، ذخیره و دارایی های ملی مناسبی داریم که می توانیم از آنها بهرمند شویم.

وی با بیان اینکه باید از صحنه های نبرد عکاسی شود ،یادآور شد: ایران پشتوانه قوی برای ادبیات و هنر جنگ دارد ضمن آنکه باید از تجربه های جهانی نیز استفاده کند.

رئیس دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری کشور اظهار داشت: امروز با چاپ و انتشار ۲ کتاب اردوگاه اطفال و عکس های آفتابی توانستیم به سفارش ها و وصایای پیشینیان کشور عمل کنیم زیرا نباید دچار سردرگمی شویم.

وی عنوان کرد: عراق زمان فتح فاو دچار سردرگمی شده بود و نیروهای عراقی با اطلاعات قوی طرح حمله ایران را درک نکرده بودند لذا این شهر توسط ایران تصرف و فرمانده عراقی را اسیر کردند.

**فرهنگ دفاع مقدس حفظ شود

شاعر دفاع مقدس کشور نیز در این آیین با تاکید بر اینکه با رویکرد جدی باید فرهنگ دفاع مقدس حفظ شود که متعلق تمامی مردم است گفت: این دوران نباید مصادره شود زیرا ظرفیت مقاومت را در مقابل تهدیدها بوجود می آورد.

سهیل محمودی افزود: شان مردمی بودن دفاع مقدس حفظ شود و نگذاریم با بخشنامه و دستورالعمل قشر جوان بی تفاوت از کنار این دوران بگذرند.

وی تصریح کرد: نگاه دولتی و حکومتی به جنگ تاثیرگذار نیست و رزمندگان و عکاسان دوران دفاع مقدس باید در میان مردم حضور یافته و از این عرصه و برهه سخن بگویند.

این شاعر ملی ایران ادامه داد: برخی از کشورها می خواهند فرهنگ و هنر ایرانی را مورد هجوم قرار دهند اما این کشور با فرهنگ غنی فرو نخواهد پاشید.

وی گفت: مهمترین ثروت دفاع مقدس شهدا جانبازان، آزادگان و ایثارگران هستند لذا قهرمانان این دوران ثروتی ارزشمند و متعلق به تمامی مردم است.

این آیین شامگاه سه شنبه با شرکت و حضور مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان پایگاه ادبیات پایداری کشور برگزار شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

 

Leave a Reply