زندگینامه و معرفی اسکار وایلد

اسکار وایلد با نام کامل اسکار فینگل اُ. فِلاهرتی ویلز وایلد، نویسنده و شاعر ایرلندی بود که در دوران کوتاه زندگیش آثار ادبی جاودانه‌ای را خلق کرد. سخنان قصار زیبای اسکار وایلد در کنار کتاب‌هایش از جمله دلایل شهرت و مهبوبیت او می‌باشند. وی به خاطر سبک نوشتاری متفاوت خیلی زود در نزد مردم شهرت یافت. و این شهرت با وجود محکوم شدن او در دادگاه (به دلیل گرایشات جنسی) و فوت زودهنگام وی جاودانه ماند.

اسکار وایلد در دوبلین به دنیا آمد. والدین وی از افراد شناخته شده و سطح بالای جامعه بودند. سِر ویلیام وایلد پزشک و جراح گوش و چشم بود که علاوه بر آن در زمینه باستان‌شناسی، فولکلر و طنز کتاب‌هایی را منتشر کرده بود. مادر وی (اسپرانزا)  یک شاعر شناخته شده و مسئول مرکز فلکلر و اساطیر در سلتیک بود.

اسکار وایلد از ابتدا به هنر و ادبیات علاقه‌مند بود و تحصیلات خود را در این زمینه ادامه داد. وی در آکسفورد تحصیلات عالیه خود را گذراند (۱۸۷۴-۷۸) و در این دوران موفق شد تا با نوشتن شعر زیبا و طولانی راونا جایزه نیودیگیت را کسب نماید. امروزه وایلد در میان جامعه ادبی به عنوان شاعر، سخنران زبر دست و یکی از بهترین نمایش‌نامه نویسان تمامی دوران شناخته می‌شود. اولین اثر داستانی اسکار وایلد کتاب شاهزاده شاد و دیگر داستان‌ها (۱۸۸۸) بود که شامل قصه‌های کوتاه برای بچه‌ها بود.

تمامی آثار معتبر و جاودانه اسکار وایلد در دهه پایانی عمر وی نوشته‌شده‌اند که مهم‌ترین آنها، تصویر دوریان‌ گری (۱۸۹۱) می‌باشد. این کتاب برای بار اول در مجله لیپین‌کوت  به صورت سریالی منتشر شد و پس از ویرایش مجدد و با تأخیر یک ساله، به صورت کتاب درآمد. وایلد در این کتاب با ترکیب سبک گوتیک و عوامل ماوراء طبیعی رمانی بسیار زیبا را خلق کرد که از زمان انتشار مورد علاقه همگان قرار گرفته و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

علی‌رغم محبوبیت آثارش در نزد مردم، اسکار وایلد در دوران زندگانی از سوی جامعه ادبی همواره مورد انتقادات شدید قرار داشت و عقایدش در رابطه با هنر و ادبیات دلیل اصلی این امر بود. منتقدان در آن زمان بیشتر آثار وی را به اتهام  رعایت نکردن اخلاقیات در آنها بی‌ارزش می‌دانستند. همچنین محکومیت وی به زندان نیز مزید بر علت شد که تا قبل از مرگش در نزد عموم جامعه وجهه مناسبی نداشته و تفکرات و صحبت‌هایش نادیده گرفته شود. این موضوع وی را بشدت آزرده خاطر می‌کرد، و به طوری که از نوشته‌های وی پیداست درک نشدن توسط جامعه زمان خود در سال‌های پایانی زندگانی‌ یکی از ناراحتی‌های وی بوده. لیکن روحیه و انگیزه وی برای بیان عقایدش هیچ‌گاه از بین نرفته و چنانکه از نوشته‌های تاریخی پیداست، وی همواره بر عقایدش پافشاری کرده و در از این کار تا پایان عمر دست نکشیده است.

علاوه بر مقالاتی که در سال‌های مختلف و عمدتا برای بیان دیدگاه هنری توسط اسکار وایلد منتشر شدند، وی نمایشنامه‌های زیبایی را برای تجلی بخشیدن افکار خود در باب هنر نوشته که مهمترین آنها نمایش‌نامه ترسناک سالومه و کمدی‌های اجتماعی زن بی‌اهمیت، بادبزن خانم ویندرمیر و شوهر مطلوب و نمایش‌نامه اهمیت ارنست بودن (اهمیت جسور/صادق بودن) می‌باشند.

از دیگر آثار اسکار وایلد می‌توان به نمایش‌نامه‌های ورا/پوچ‌گرایان (۱۸۸۰) و دوشس‌ پادووا (۱۸۸۳)، خانه انار (۱۸۹۱)، روح کانترویل (۱۸۸۸) و اشعار (۱۸۸۱) اشاره کرد.

وایلد در سال ۱۸۹۵ تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و علی رغم توصیه دوستان مبنی بر گریز به فرانسه، در بریتانیا ماند و دسگیر شد. بعد از حضور در دادگاه و با وجودیکه رأی اولبیه هیئت منصفه بر علیه وی نبود، در نهایت از سوی قاضی متهم شناخته شده و به دو سال حبس در شرایط سخت محکوم شد. در سال ۱۸۹۷ و پس از آزادی از زندان وی سعی کرد تا دوباره به زندگی عادی بازگردد و برای بهبود وضعیت مالی و بازگرداندن وجهه خود پس از مهاجرت به فرانسه دست به کار شد و در اولین اقدام  مجموعه اشعار چکامه زندان ردینگ (۱۸۹۸) را که در خصوص وضعیت نابسامان و غیر انسانی زندان‌ها بود منتشر کرد.

با وجود شرایط سخت مالی و تفکرات جامعه نسبت به وی، وایلد موفق شد که پس از آزادی تعادل را به زندگانی خود بازگرداند و این مهم را به نقل از
جرج برنارد شاو مدیون «روحیه شکست ناپذیر و شاد» خود بود. وایلد در ۳۰ نوامبر ۱۹۰۰ و به طور ناگهانی، و پس از ابتلا به بیماری منانژیت که به علت عفونت گوش وی به وجود آمده بود در سن ۴۶ سالگی درگذشت و در پاریس به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/

 

Leave a Reply