زندگینامه و معرفی رضا قاسمی

رضا قاسمی نمایشنامه نویس، موسیقی‌دان و داستان‌نویس مقیم پاریس در سال ۱۳۲۸ در اصفهان متولد شد. وی فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر از دانشگاه تهران است. قاسمی در کنار نوشتن نمایشنامه و کارگردانی، به نوازندگی سه تار و آهنگسازی نیز پرداخت.

وی کارش را با نمایشنامه نویسی و تئاتر شروع کرد. نوشتن و اجرای «کسوف» در ۱۷ سالگی و «نامه هائی بدون تاریخ از من به خانواده ام و بالعکس» هم در ۲۲ سالگی، « صفیه‌ی موعود» در سال ۱۳۵۰ بر اساس «منطق الطیر» و «گیلگمش» و «چو ضحاک شد بر جهان شهریار» (سال ۱۳۵۵) بر اساس شاهنامه و از سال های ۶۰ به بعد می‌توان به نمایشنامه‌های «ماهان کوشیار» و « معمای ماهیار معمار» اشاره کرد که در سال ۱۳۶۵ در تئاتر شهر به روی صحنه رفته است.

قاسمی در موسیقی هم دستی دارد، در چند تور و کنسرت هم با شهرام ناظری ساز زده است. در یک تور اروپایی در سال ۱۹۹۵ و یک تور هم در سال ۱۹۹۸ در ده ایالت امریکا با شهرام ناظری کنسرت اجرا نموده و به گفته‌ی خودش اینها آخرین وسوسه هایش برای بازگشت به عالم موسیقی بود. برگزاری کلاس های موسیقی در اروپا یکی از منابع درآمدی قاسمی محسوب می‌شود و به گفته‌ی وی آموزش موسیقی همین قدر که بتواند زندگی مختصری را برایش فراهم کند، کافی است.

رضا قاسمی تا پیش از انتشار رمان « همنوایی شبانه ارکستر چوبها » در حوزه تئاتر فرد شناخته شده‌ای بود، اما با انتشار این رمان و برگزیده شدن آن از طرف «منتقدین و نویسندگان مطبوعات» و بنیاد گلشیری، رضا قاسمی به عنوان یک داستان نویس قابل اعتنا به جامعه ادبی داخل کشور معرفی شد. رمان « همنوایی شبانه‌ی ارکستر چوبها » نوشته رضا قاسمی از سوی نشر آتیه در سال ۱۳۸۰ منتشر شد، مهرماه همان سال تندیس ویژه رمان تحسین شده‌ی داوران مهرگان و نیزجایزه بهترین رمان سال ۱۳۸۰ منتقدان مطبوعات را دریافت کرد. همچنین این کتاب از سوی بنیاد گلشیری کاندیدای دریافت جایزه بهترین رمان سال ۸۰ شد. از نظر برخی صاحب نظران رمان « همنوایی … » به دلیل دارا بودن ویژگی‌های مهم در ساحت ساختار رمان، شیوه‌ی روایت، فضاسازی، شخصیت پردازی، نگاه جهانی و طنز اتفاق مهمی در داستان نویسی ایران است. «همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها» پس از اولین چاپ در سال ۱۹۹۶ در امریکا با استقبال خوبی مواجه شد. چاپ رمان بعدی او «چاه بابل» در سال ۱۹۹۸ در سوئد او را به عنوان یک رمان نویس مطرح تثبیت کرد. سومین رمان او به نام «وردی که بره ها می‌خوانند» در پاریس چاپ شد. رمانی که سال ها پیشتر با نام دیگری در اینترنت و فی البداهه نوشته شد بی آنکه نویسنده از پایانش خبر داشته باشد اما وقتی که داستان به پایان رسید سال‌ها زمان برد تا هم نامش عوض شود و هم اصلاحاتیی بر رویش انجام گیرد و به صورت یک کتاب در اروپا عرضه گردد.

« فکر دوات اینطور پیدا شد که مطالب جالبی را که اینطرف و آنطرف می‌خوانم لینکش را بگذارم توی دوات که بقیه هم بی‌نصیب نمانند. در کنارش هم یادداشت های روزانه ام (الواح شیشه‌ای) را می‌نوشتم. در نتیجه دوات یک جور نشریه‌ی شخصی بود؛ هنوز هم هست.

 •  آثار رضا قاسمی:
  ۱. کسوف (نمایشنامه، ۱۳۴۷)
  ۲. نارون کوچک، نارون تنها (داستان برای کودکان، ۱۳۴۹، منتشر نشده)
  ۳. صفیه موعود (نمایشنامه، ۱۳۵۰، منتشر نشده)
  ۴. نامه هایی بدون تاریخ از من به خانواده ام و بالعکس (نمایشنامه، ۱۳۵۳)
  ۵. موسیقی در تعزیه (پژوهش، ۱۳۵۴)
  ۶. چو ضحاک شد بر جهان شهریار (نمایشنامه، ۱۳۵۵)
  ۷. اتاق تمشیت (نمایشنامه، ۱۳۵۸، منتشر نشده)
  ۸. خوابگردها (نمایشنامه، ۱۳۶۰ ، منتشر نشده)
  ۹. ماهان کوشیار (نمایشنامه، ۱۳۶۲)
  ۱۰. معمای ماهیار معمار (نمایشنامه، ۱۳۶۴)
  ۱۱. تأملاتی در باب موسیقی ایرانی (پژوهش، ۱۹۸۶-۱۹۹۰، منتشر نشده)
  ۱۲. لکنت (شعر، ۱۹۹۰-۲۰۰۱)
  ۱۳. حرکت با شماست مرکوشیو! (نمایشنامه، ۱۹۹۰)
  ۱۴. تمثال (نمایشنامه، ۱۹۹۱)
  ۱۵. همنوایی شبانه ارکستر چوب ها (رمان، ۱۹۹۱-۱۹۹۴)
  ۱۶. چاه بابل (رمان، ۱۹۹۴ ـ ۱۹۹۸ )
  ۱۷. حلقه گمشده آمارا (مقالاتی در باب رمان، ۱۹۹۵-۲۰۰۱، منتشر نشده)
  ۱۸. دیوانه و برج مونپارناس (رمان اونلاین، ۲۰۰۲، تنها در اینترنت انتشار یافته)

انتهای پیام/

 

Leave a Reply