زندگی نامه و معرفی آثار پابلو نرودا

پابلو نرودا نویسنده اهل شیلی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال 1917
پابلو نرودا نویسنده اهل شیلی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۱۷

زندگی نامه و معرفی آثار پابلو نرودا

پابلو نرودا دیپلمات و شاعر شیلیایی در سال ۱۹۷۱ به خاطر اشعاری که با قدرتی اساسی سرنوشت و رویاهای یک قاره را زنده کرده است؛ برنده جایزه نوبل شد. وی را یکی از برترین شعرا در قرن بیستم و بهترین شاعر در زبان اسپانیایی در دوره‌ خود می‌دانند. اشعار او در سبک‌های مختلفی سروده شده‌اند؛ برخی اشعار عاشقانه و اروتیک هستند و برخی دیگر حماسی و تاریخی و حتی سیاسی. نرودا همیشه اشعار خود را با جوهر سبز می‌نوشت و این رنگ به عقیده شخصی او رنگ امید بود.

فعالیت ادبی پابلو نرودا از سنین پایین نوجوانی آغاز شد و پیشرفت او در این زمینه از منابع غیرمنتظره‌ای کسب شد. در میان معلم‌های مدرسه‌ی او گابریل میسترال، برنده جایزه نوبل ادبی در سال ۱۹۴۵، نیز بود. برخورد اتفاقی این دو شاعر بزرگ در آن نقطه از تاریخ سبب شد تا میسترال استعداد نرودا را شناسایی کند و در راه پیشبرد این استعداد به شاعر جوان کمک کند. هنگامی که نرودا دوران دبیرستان خود را به پایان رساند، در بسیاری از رقابت‌های ادبی پیروز شده بود و همچنین اشعاری را در روزنامه‌ها و مجلات محلی به چاپ رسانده بود.

چاپ مجموعه بیست شعر عاشقانه و یک سرود نومیدی خیلی زود پابلو نرودا را به یک از مهم‌ترین شاعران شیلی تبدیل کرد. او در طول زندگیش در موقعیت‌های دیپلماتیک مختلفی اشتغال داشت و در مقطی به عنوان سناتور حزب کمونیسم شیلی نیز فعالیت داشت. پس از اعتراضات شدیدی که به حکومت ایراد کرد، پابلو نرودا مجبور شد مدتی مخفیانه و خارج از شیلی زندگی کند. وی حتی در سال ۱۹۷۰ به عنوان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری شیلی مطرح بود اما با اعلام حمایت از سالوادور آلنده به این موضوع پایان داد.

پابلو نرودا سرانجام در سال ۱۹۷۳ دنیا را وداع گفت. با وجود اعلام شدن سرطان پروستات به عنوان علت مرگ، این اتفاق در شرایطی مشکوک و شبهه‌ناک و تنها چند روز پس از شکست حزب دموکرات شیلی و پایان کار و قتل آلنده رخ داد و نرودا مهمترین سردمدار احتمالی برای شورش بر علیه حکومت دیکتاتوری پینوشه محسوب می‌شد. نزدیکان او سال‌ها با ارائه شواهد ادعا می‌کردند نرودا مسموم و به قتل رسانده شده است. سرانجام در سال ۲۰۱۳ پس از نبش قبر و کالبدشکافی، آثار هیچ‌گونه سمی در جسد نرودا گزارش نشد.

چندین مجموعه شعر از میان آثار این شاعر بزرگ به فارسی ترجمه شده‌اند. از این میان می‌توان به بیست شعر عاشقانه و یک سرود نومیدی، هوا را از من بگیر خنده‌ات را نه، انگیزه نیکسون‌کشی و جنگ برای انقلاب شیلی، اسپانیا در قلب ما، بلندی‌های ماچوپیچو، جهان در بوسه‌های ما زاده می‌شود، پایان جهان و سرود اعتراض اشاره کرد.

Leave a Reply