زندگی نامه و معرفی فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد را شاید بتوان پرآوازه‌ترین شاعر معاصر ایرانی دانست. وی در سال ۱۳۱۳ متولد شد و در طول زندگی کوتاهش کوشید تا اثری فرهنگی و هنری از خود به جای بگذارد و در این امر موفق بود. آثار او به زبانهای عربی، آذری، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، نپالی، روسی، ترکی، اردو و ازبک ترجمه شده‌اند و به این ترتیب او در سطح جهانی نیز جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است.

وی در شانزده سالگی با پرویز شاپور، که بعدها پدر کاریکلماتور ایران شناخته شد، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج پسری به نام کامیار بود که فروغ پس از جدایی هرگز او را ندید. این مسئله همواره باعث فشارهای روحی و احساسی برای وی بود. چند سال بعد او با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلم‌ساز مشهور آشنا شد و از این طریق به فعالیت در امور سینمایی از جمله همکاری در ساخت چند فیلم کوتاه و همچنین اجرای تئاتر پرداخت. او سینما را هم مانند شعر یک راه بیان می‌دانست و بسیار به آن علاقمند بود.

شعر فروغ فرخزاد از اشعار زنان هم‌عصرش متمایز بود، او در پی تساوی حقوق زنان و مردان و اعتراض علیه بی‌عدالتی در حق زنان شعر میگفت. شعر او بیانگر رنج و درد زنان در دوره‌ی خودش است. بسیاری معتقدند اشعار فروغ بیش از حد دارای حالت زنانه و احساسات بی‌پرده‌ است، خودش این حالت را طبیعی می‌داند زیرا که این اشعار زاده‌ی ذهن و طبع یک زن هستند ولی در عین حال او اذعان دارد وقتی پای سنجش ارزشهای هنری در میان است جنسیت به هیچ وجه مطرح نیست. وی آرزوی خود را در رابطه با زنان ایرانی اینگونه بیا می‌دارد که:

“آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است… من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی عدالتی مردان می‌برند، کاملاً واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم. آرزوی من ایجاد یک محیط مساعد برای فعالیت‌های علمی هنری و اجتماعی زنان است.”

از فروغ فرخزاد پنج دفتر شعر به نام‌های اسیر، دیوار، عصیان، تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد منتشر شده است که دو دفتر آخر به دلیل تحولات فکری و اجتماعی فراوان فروغ از سایرین متفاوتند. مجموعه شعر ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد پس از فوت وی در حادثه‌ی رانندگی سال ۱۳۴۵ منتشر شد و آن را پخته‌ترین اثر این هنرمند و از خوش‌ساخت‌ترین اشعار مدرن فارسی می‌دانند. علاوه بر اشعار، شش داستان کوتاه نیز در مجله‌ی فردوسی منتشر کرد. فیلم معروف خانه سیاه است که در مورد زندگی جذامیان و نتیجه همکاری فروغ فرخزاد و ابراهیم گلستان است برنده‌ی جایزه بهترین فیلم مستند از فستیوال اوبرهاوزن می‌باشد. همچنین در سال ۱۳۴۴ سازمان یونسکو به پاس افتخارات جهانی فروغ در زمینه شعر و هنر فیلمی نیم ساعته از زندگی او تهیه کرد.
انتهای پیام/

Leave a Reply