عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

چه عواملی برقیمت بیت کوین اثر می گذارد؟

از آنجایی که تعداد بیت کوین ها ثابت است ، قیمت بیت کوین به تدریج با کم شدن تعداد بیت کوین ها برای استخراج افزایش می‌یابد .
بیت کوین یکcryptocurency است که توسط ساتوشی ناکاموتو تا در سال ۲۰۰۹ ساخته شده و مورد معامله قرار گرفته است. تاریخ معامله و اثبات مالکیت بیت کوین در یک بلاک چین ذخیره می‌شود. تعداد کل بیت کوین ها ۲۱ میلیون است در حالی که در سال ۲۰۰۹ فقط یک میلیون بیت کوین ساخته شده بود و بقیه توسط ماینر ها با پشتیبانی توسعه گران این حوزه استخراج شده و یا استخراج خواهد شد.
هم اکنون حدود ۳ میلیون بیت کوین استخراج نشده و توسط ماینرها در حال استخراج است. از آنجایی که تعداد بیت کوین ها ثابت است ، قیمت بیت کوین رو به افزایش می باشد. عوامل زیادی بر قیمت بیت کوین موثرند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به میزان عرضه و تقاضای بیت کوین و قانونگذاری های استخراج بیت کوین اشاره کرد.

خرید بیت کوین با خرید سهام یا اوراق متفاوت است و چون بیت‌کوین یک شرکت نیست و ترازنامه خاصی ندارد . همچنین بیت کوین توسط یک بانک مرکزی صادر نمی‌شود یا از طرف دولتی پشتیبانی نمی شود. پس سیاست‌های پولی – نرخ تورم و رشد اقتصادی مربوط به بیت کوین نمی‌شود.
پس چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد و موجب نوسان بازار بیت کوین می‌شود؟
چه عواملی بر قیمت ارزهای بیت کوین تاثیرگذار است؟
قیمت بیت کوین تحت تاثیر چه عواملی است؟

 

عرضه و تقاضای بیت کوین
هزینه تولید بیت کوین از طریق فرایند استخراج معادن جوایز صادر شده به معدنچیان بیت کوین برای تایید معاملات به بلاکچین
تعداد رمز ارزهای پایه و رقیب
صرافی هایی که در آن تجارت می شود مقررات حاکم بر فروش بیت کوین
حاکمیت داخلی آن
پیشگویی های کلیدی

قیمت گذاری بیت کوین بیشترتحت تاثیر عواملی مثل عرضه بیت کوین
تقاضای بازار برای آن و تعداد رمز های پایه و رقابتی انجام می شود.

عرضه و تقاضای بیت‌کوین

عوامل موثر بر عرضه بیت کوین یکی این است که مجموعه بیت کوین باید اجازه دهد تا بیت کوین های جدید با نرخ ثابت ایجاد شودو به گونه‌ای جدید زمانی وارد بازار می‌شود که معدنچیان بیت کوین معاملات را پردازش کنند. و میزان معرفی سکه‌های جدید به سرعت کاهش می‌یابد. نکته مورد توجه این است که این رشد از سال ۲۰۱۶ ۶.۹ درصد به ۲۰۱۷ چهار و نیم درصد و ۲۰۱۸ یک درصد کاهش پیدا کرده است. و این خود میزان تقاضا را و همچنین قیمت بیت کوین را بالا می برد.
دوم کاهش سرعت گردش بیت کوین است که می‌توان آن را به عنوان یک تورم مصنوعی در سیستم کریپتوکارنسی تلقی کرد .
همچنین تاثیر تعداد بیت کوین هایی است که سیستم اجازه می‌دهد وجود داشته باشد مثلاً در ۲۰۱۹ عرضه بیت کوین به ۱۸.۱ میلیون نفر رسید۸۶/۲ درصد از عرضه انجام شده است.
با گردش ۲۱ میلیون بیت کوین در بازار قیمت های بیت کوین با کاربرد عملی و قانونی به تقاضای بیت کوین بستگی دارد که این با رقابت و علاقه مندی افراد به سایر رمز ارز های پایه مشخص می‌شود.

رقابت

در حالی که هنوز بیت کوین، گزینه اصلی برای سرمایه‌گذاری بازار است شاید صرافی‌های رمز ارز های اتر(ETH ) و XRPوبیت کوین کش و لیتکوین وEOS از ژانویه ۲۰۲۰ نزدیک ترین رقبایش محسوب می‌شوند.

می دانیم که رقابت گسترده باعث کاهش قیمت‌ها است ولی برای بیت کوین، پیشرو بودن آن موجود موجب بالا رفتن قیمتش می شود.

مقررات و موضوعات حقوقی

با محدود شدن بیت کوین و دیگر رمز ارز های پایه در مورد طبقه‌بندی چنین دارایی‌های بحث و گفتگو بسیار است در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار(SEC) رمز ارزها را به عنوان اوراق بهادار می‌نامد کمیسیون معاملات آتی کالا بیت کوین را یک کالا می‌داند و تنظیم کننده قوانین را سردرگم کرده است.
و با وجود افزایش سرمایه در بازار عدم اطمینان ایجاد شده است. از طرفی در بسیاری از محصولات مالی بیت کوین به عنوان دارایی اساسی استفاده شده است مثل صندوق‌های مبادله یا معاملات آتی و سایر مشتقات ……و این خود تقاضا را افزایش می‌دهد و نوسانات قیمت را کاهش می دهد.
ایمن نگاه داشتن بلاک چین و پردازش معاملات بیت کوین توسط یک مرجع اصلی نیست و به پردازندگان معدن متکی شده است و موضوع مقیاس پذیری نقطه ضعف خاصی بوده است و تعداد معاملات بستگی به اندازه بلوک دارد .
در حال حاضر نرم افزار بیت کوین فقط قادر به پردازش سه معامله در ثانیه است و این ممکن است که سرمایه‌گذاران به طرف رمز ارزهای پایه دیگر بروند.عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

هزینه تولید
مصرف برق از مهمترین عوامل تولید بیت کوین است که هزینه بیشتری را برای استخراج بیت کوین دارد تولیدکنندگان یامعدنچیان که برای حل مسئله ریاضی و گرفتن پاداش تلاش می کنند با توجه به فاصله ۱۰ دقیقه‌ای پیدا کردن بلوک بیت کوین، کارشآن سخت‌تر می‌شود ،هزینه گران تر و بیشتری دارند.
بر اساس تحقیقات انجام شده هزینه حاشیه بیت کوین با قیمت بازار بیت کوین رابطه نزدیک دارد .

صرافی ها و قیمت بیت کوین

با محبوب تر شدن مبادلات یک شبکه رمز ارزهای بیشتری در شبکه معرفی و قوانینی برای اضافه شدن سایر رمز ارزها تنظیم می‌شود.
حضور بیت کوین در صرافی ها مستلزم یک سطح از رعایت نظارتی است، صرفنظر از منطقه خاکستری قانونی که در آن رمز ارزها فعالند.

سرمایه گذاران Cryptocurrency با ارزهای رمزگذاری شده بر روی Coinbase ، GDAX و سایر مبادلات تجارت می کنند. این سیستم عامل ها به سرمایه گذاران اجازه می دهند تا جفت ارزهای رمزپرداخت / ارز (مانند BTC / USD یا بیت کوین / دلار آمریکا) را مبادله کنند.

قیمت واقعی بیت کوین

در نتیجه سال‌ها طول خواهد کشید تا تاثیر جهانی رمز ارزها و بیت کوین را ببینیم و قیمت واقعی بیت کوین را مشاهده کنیم پس از محبوبیت بیت کوین بسیاری از رمز ارزها با حباب‌های قیمتی سوداگرانه ایجاد شده است، و حمایت سرمایه گذاران از تنظیم کننده ها بسیار مهم است.

عوامل موثر در قیمت بیت کوینیکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین که این روزها شاهد تاثیر ان روی قیمت  بیت کوین هستیم ویروس کرونا است  که با اینکه انتظار میرفت به عنوان دارایی امن در روزهایی که بحرانهای اجتماعی هست قیمتش بالا برود  ، ولی با توجه به این بیماری وسقوط اکثر بازارها شاهد سقوط قیمت بیت کوین نیز هستیم.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>