قاچاق کتاب، به تولید آثار فرهنگی مکتوب لطمه وارده کرده است

به گزارش کتابونه ؛ محمود آموزگار در جلسه هم اندیشی ناشران که پنجم آذر ماه به مناسبت برپایی نمایشگاه کتاب شیراز، برگزار شد، قاچاق کتاب را موضوعی دانست که سهم پدیدآورندگان آثار مکتوب را می‌بلعد‌.

آموزگار گفت: اخیرا با پشتکار کارگروه صیانت از نشر اراده‌ای جدی برای مبارزه با قاچاق کالا شکل گرفته است اما قاچاق کشف شده ۵ درصد از حجم قاچاق کتاب هم نیست‌!

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان ادامه داد: فروش کتاب قاچاق موجب شده است انتشار کتاب برای ناشران مقرون به صرفه نباشد و این به اصل فرهنگ و تولیدات فرهنگی مکتوب آسیب زده است‌.

آموزگار تصریح کرد: قاچاق کتاب در گذشته در بستر یک بی تفاوتی از جانب مسئولین شکل گرفت و قاچاقچیان را جری کرد؛ قاچاق کتاب با بلعیدن سهم مراکز قانونی وضعیت را برای ناشران بغرنج می‌کند‌.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران تأکید کرد: تلاش جدی برای راه اندازی اتحادیه متمرکز ناشران و کتابفروشان در ایران و یک همت جمعی از جانب کتابفروشان و ناشران برای مبارزه با قاچاق راهبردهایی است که مورد توجع قرار گیردو متولیان دولتی نیز در این مسیر همراهی کنند‌.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هم گفت: راه‌اندازی تعاونی یا اتحادیه ناشران و کتابفروشان فارس در دستور کار این اداره کل قرار دارد و با جدیت پیگیری می‌شود‌.

صابر سهرابی افزود: نشست‌های تخصصی، حضور موسسات مردم نهاد، جلوگیری از فروش کتاب قاچاق و فروش همزمان کتاب در کتابفروشی‌های شهر، جنبه فروشگاهیِ صرف را از نمایشگاه کتاب هفدهم فارس دور کرده است‌.

انتهای پیام

Leave a Reply