مجموعه “افسران افسونگر”؛ نخستین کتاب در سبک زندگی شخصیت‌های انیمیشنی

به گزارش کتابونه؛ نشست رونمایی مجموعه کتاب «افسران افسونگر» اثر نعیمه اسلاملو، عصر دیروز یکشنبه ۲۰ آبان در حوزه هنری برگزار شد.

مجموعه سه جلدی افسران افسونگر با عناوین «جادوگران برهنه»، «سفیران آمریکایی» و «پیشوایان هرزه» به بررسی شخصیت‌های الگوساز برای کودکان دختر، کودکان پسر و نوجوانان می‌پردازد و به تازگی توسط انتشارات تلاوت آرامش به چاپ رسیده است.

ابتدای مراسم رونمایی این مجموعه، محمدحسن زمان‌وزیری ناشر این اثر، با اشاره به ضرورت‌های چاپ این کتاب گفت: متاسفانه در کشور هیچ متن مستندی در مورد بررسی سبک زندگی شخصیت‌های انیمیشنی وجود ندارد و این کتاب اولین کتابی است که به شکلی جامع، شناسنامه و سبک زندگی آنها و نقش جهانی و تأثیر ویژه‌ای که روی کودکان داشته‌اند را بررسی می‌کند.

وی افزود: امیدوارم چاپ این کتاب باب جدیدی به روی سیاست‌گذاران و متولیان فرهنگی باز کند تا با چشمانی بینا، مسائل کودک و نوجوانان را رصد کنند و برای آگاهی و فرهنگ‌سازی قدم بردارند.

در بخش بعدی این نشست، سید بشیر حسینی کارشناس فرهنگ و رسانه و عضو هیأت علمی دانشگاه صدا و سیما با اشاره به اینکه تاکنون در خصوص بررسی شخصیت‌های انیمیشینی هیچ محصولی در بازار وجود نداشته، گفت: این کتاب یک گام تولیدی رو به جلوست. دست اندرکاران چاپ این کتاب گام‌های اولیه را به درستی برداشته‌اند و وظیفه سایر متولیان فرهنگی است که از چنین جریان‌هایی حمایت کنند تا بیشتر شاهد این دست اتفاقات باشیم.

حسین زاده معاونت فرهنگی حوزه هنری کودک و نوجوان، دیگر سخنران این برنامه بود که گفت: این کتاب، کتاب کودکان نیست؛ در خدمت کودکان است و برای تمامی بزرگترهایی است که دغدغه تربیت کودکان را دارند؛ آن هم در شرایطی که جریان‌های شخصیت‌ساز خارج از کشور حتی برای اتاق خواب فرزندان ما برنامه‌ریزی می‌کنند. این کتاب باید در اختیار تولیدکنندگان محصولات کودکان قرار بگیرد.

بخش پایانی مراسم هم به سخنان اسلاملو نویسنده کتاب اختصاص داشت که مراحل پژوهش چندساله و مشکلات تحقیق در این زمینه را شرح داد و گفت: ما تحقیقات‌مان را پیش از چاپ در قالب پاورپوینت در چند جا عرضه کردیم و هر بار با تحلیل بازخوردها کار را کامل‌تر و اصلاح کردیم. پس از این مرحله با چندین مشاور کودک و نوجوان جلساتی داشتیم تا اثر را از منظر علم روان‌شناسی هم مورد بررسی قرار دهیم.

این پژوهشگر گفت: همزمان با کار پژوهشی این کتاب، به عنوان شخصیت‌های جایگزین، اقدام به معرفی سه شخصیت ثنا، ثمین و سینا کردیم که در قالب لوازم‌التحریر ایرانی عرضه شد. سند راهبردی ما در خصوص این شخصیت‌ها تا به حال به چندین نهاد مرتبط عرضه شده و مایه شگفتی آنها را فراهم آورده‌است. ما آمادگی داریم به پشتوانه پنج سال پژوهش که این کتاب‌ها تنها یک چهارم آنهاست و همچنین با سند راهبردی معرفی شخصیت‌های جدیدمان، گام‌های بعدی را محکم‌تر برداریم و برای تحقق آن به حمایت مسئولین و متولیان و دغدغه‌مندان فرهنگی نیاز داریم.

منبع: مهر

انتهای پیام/

 

Leave a Reply