معرفی مجموعه چهل حدیث

نشر اطلاع مجموعه‌ «چهل حدیث» را به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی منتشر کرد. این مجموعه تلاش دارد تا با بهره‌گیری از احادیث نبوی و ائمه اطهار(ع) به برخی از پرسش‌های مطرح در حوزه دین و جامعه پاسخ دهد.

«نیرومندترین مردم کیست؟» عنوان ششمین جلد از این مجموعه است که به کوشش غلامرضا لایقی به این سه زبان منتشر شده است. در معرفی این اثر آمده است: نیرومند بودن از صفاتی است که محبوب همگان است و تصور نیرومندترین مردم بودن بسی شیرین‌تر از آن است. پیامبر اکرم‌(ص) که به گواهی تاریخ از نیرومندترین ابناء بشر است، در ضمن سخنانی به ابوذر معنای نیرومندترین را چنین می‌فرماید:اگر شاد می شوی که نیرومندترین مردم باشی به خداوند توکل کن.این سخن قسمتی از حدیث قدسی است که به نقل از امام صادق(ع) در کتاب کافی آمده است.

نشر اطلاع این اثر را در ۱۱۸ صفحه و به قیمت شش هزار تومان منتشر کرده است.

«چه کسی باران می‌باراند؟» از دیگر عناوین این مجموعه است که به این سه زبان منتشر شده است. در معرفی این اثر نیز آمده است: کتاب حاضر دلایل عدم نزول باران و برکات الهی را از زبان امیرمؤمنان، علی(ع)، بیان کرده و از سوی دیگر، مطالبی درباره عبادت و خواندن نماز باران بیان شده است.

آب دریا جمله در فرمان توست
آب و آتش ای خداوند آن توست

گر تو خواهی آتش آب خوش شود
ور نخواهی آب هم آتش شود!

خداوند می‌فرماید: اگر ساکنان شهرها ایمان می‌آوردند و پروا پیشه می‌کردند، همانا برکاتی از آسمان و زمین بر آنان می‌گشادیم… و این همان حضور بی‌وقفه خداوند در ذره ذره وجود عالم است. باران نیز فرمانبر اوست و ابرها هم.  نماز و دعای طلب باران ریشه در توحید دارد و در سیره پیامبر و امامان معصوم مشهود است. در نهج البلاغه نیز در دو خطبه ۱۱۵ و ۱۴۳ آمده است.

نشر اطلاع این اثر را در ۱۲۲ صفحه و به قیمت شش هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

از دیگر مجلدات این مجموعه که ترجمه و منتشر شده است، می‌توان به دو اثر «چگونه یاری‌اش کنیم؟» و «چه کسی خدا را زیارت کرده است؟» اشاره کرد.  «چگونه یاری‌اش کنیم؟» برگرفته از نامه‌ای از امیرمومنان به عثمان بن حنیف، فرماندار بصره درباره یاری رهبر زمان است. بسیاری هستند که آرزو دارند در کنار پیشوایان پاک از خاندان پیامبر(ص) بودند تا در خدمتگزاریشان آنچه می‌توانستند انجام دهند. آنچه از این کتاب برمی‌آید بشارتی است از سوی امام علی(ع) به پیروان راستین خود که چگونه در تمام اعصار می‌توانند او را یار و یاور باشند و حق خدمت به جای آورند و این دعوتی است همیشگی.

همچنین کتاب «چه کسی خدا را زیارت کرده است؟» ترجمه بخشی از کتاب «مستدرک الوسایل»، تألیف حسین نوری طبرسی(حدیث شبلی) است.

ثواب روزه و حج قبول آن کس برد
که خاک میکده عشق را زیارت کرد

در ادیان الهی منشأ عبادات و مناسک خداوند است که اصلِ اصل و جانِ جان است و حقیقت نهایی که مراد عارفان. آنچه از آن مبدأ صادر می‌شود، بی شائبه و خالص و ناب است؛ بنابراین تمامی دستورات شرع ظاهری دارد و باطنی و آن باطن نیز بواطنی… و از همین دست است مناسک حج که اشارات و رموزی به حقایق باطنی است. آنچه در این روایت می‌خوانید پرده‌برداری از رموز و اسرار مناسک حج با توجه به احادیثی از امام سجاد(ع) است.

Leave a Reply