معرفی کتاب‌ علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی‌ساله

کتاب «علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی‌ساله» نوشته  قصیده گلمگانی  در ۱۹۳ صفحه با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۲۰هزار تومان در نشر چشمه منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: علی عباسی شاید برای همنسل‌های من که بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران به دنیا آمده‌اند نامی ناآشنا باشد، ولی برای هم‌نسل‌های پدران ما سمبلی از موج نو سینمای ایران است که باری نوستالژیک و مثبت دارد. «علی عباسی تقدیم می‌کند» عبارتی بود که برای هر فیملی اعتبار می‌آورد: جمله‌ای که ابتدای فیلم‌هایی مانند «حسن کچل»، «رضا موتوری»، «تنگنا»، «‌تنگسیر»، «رشید»، «نازنین»، «پنجره»، «سوته‌دلان» و… آمده و در ذهن سینمادوستان ایرانی ماندگار شده است. برخی بزرگان سینمای ایران آغاز کارشان در دفتر او، «سازمان سینمایی پیام»، بوده: از جمله علی حاتمی و عباس کیارستمی. برخی دیگر هم مثل امیر نادری، مسعود کیمیایی و جلال مقدم گام‌های دوم یا سوم‌شان  را در پیام برداشتند.

خواننده  این کتاب به احتمال زیاد توقع خواندن خاطرات او از دوران تهیه‌ فیلم‌ها و مسائل مربوط به سینما را دارد اما عباسی بیشتر به توضیح درباره‌ کابوس سی‌ساله‌ای پرداخته: دورانی که او ناچار به ترک عرصه‌ مورد علاقه‌اش یعنی سینما، و غربت‌نشینی شد.

Leave a Reply