معرفی کتاب تاریخ اجتماعی مردن

کتاب «تاریخ اجتماعی مردن» نوشته آلن کِلِهیر با ترجمه قاسم دلیری در ۴۲۴ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و بهای ۳۸ هزار تومان در نشر یادشده راهی بازار شده است.

در نوشه پشت جلد کتاب می‌خوانیم: تجربیات ما از مردن تحت تأثیر تصورات باستانی از مرگ و مسئولیت اجتماعی در پایان زندگی شکل گرفته‌اند. از باورهای عصر حجر درباره مردن به مثابه سفر  آن‌جهانی تا مردن در خانه‌های سالمندان در عصر جهانشهری معاصر، آلن کلهیر خواننده را به سفر اکتشافی دو میلیون‌ساله‌ای می‌برد که چالش‌های عمده‌ای را که همگی با آن مواجه می‌شویم مطرح می‌کنند: پیش‌بینی، کسب آمادگی و زمان‌بندی مرگ نهایی خود.

این کتاب بررسی جامعی است از اسناد علوم انسانی و بالینی درباره مرگ انسان. رویکرد تاریخی این کتاب، تصاویر اخیر مردن از سرطان و مراقبت‌های پزشکی را در بافت گسترده‌تر تاریخی، پزشکی و جهانی قرار می‌دهد. مردن از خاستگاه خود به مثابه سفر به آن جهان تا تحول متعاقبش به قالب «مرگ خوب» یا «مرگ خوب مدیریت‌شده» در جوامع یکجانشین ردیابی شده است. پروفسور کلهیر استدلال می‌کند که امروزه بیشتر مرگ‌ها خوب مدیریت‌شده نیستند، در عوض شاهد افزایش انواع مرگ‌های شرم‌آور هستیم. سرطان، بیماری قلبی یا علم پزشکی هیچ‌کدام معرف مرگ در دوره مدرن و بزرگ‌ترین آزمون‌های اخلاقی‌اش نیستند؛ بلکه فقر، سالمندی و طردشدگی اجتماعی اصلی‌ترین مولفه‌های مرگ در روزگار ما هستند.

انتهای پیام/

Leave a Reply