معرفی کتاب رساله‌ای درباره طبیعت آدمی

کتاب رساله‌ای درباره طبیعت آدمی ، در باب انفعلات و کتاب سوم: در باب اخلاق با ترجمه جلال پیکانی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است. رساله‌ای دربارۀ طبیعت آدمی اثری ارزشمند به قلم برجسته‌ترین فیلسوف انگلیسی است. تقریباً همۀ فیلسوفان بر این اتفاق‌نظر دارند که او بزرگ‌ترین فیلسوف تاریخ بریتانیا و مکتب تجربه‌گرایی بوده است.

این کتاب یکی از مهم‌ترین متون کلاسیک فلسفۀ غربی است که محتوای آن عموماً در قرن بیستم مورد التفات جدی فلاسفه قرار گرفت. اهمیت این کتاب فقط در بیدار کردن کانت از خواب جزمیت خلاصه نمی‌شود؛ بلکه بدون شک سرچشمۀ اصلی فلسفۀ تحلیلی معاصر این کتاب است. از آن‌جا که محتوای آن در عصر هیوم بسیار نامتعارف و دور از ذهن بود، هیچ واکنش جدی‌ای به دنبال نداشت. در مقابل، در عصر حاضر هر روز بیشتر جان می‌گیرد و بیشتر می‌درخشد. حتی یافته‌های جدید علوم شناختی تا حد زیادی در تطابق با یافته‌های هیوم قرار دارد.

جلال پیکانی، مترجم این کتاب، کوشش کرده‌ است تا حد ممکن زبان کلاسیک اثر در ترجمۀ فارسی آن نیز منعکس شود. «رساله‌ای درباره طبیعت آدمی»در شمارگان ۱۱۰۰ نسخه به قیمت ۴۸ هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

انتهای پیام/

Leave a Reply