معرفی کتاب روایت‌شناسی مبانی نظریه روایت

«روایت‌شناسی مبانی نظریه روایت» اثر مانفرد یان با ترجمه محمد راغب از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد. مانفرد یان، از معروف‌ترین روایت­‌شناسان معاصر جهان و استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه کلن و یکی از سه ویراستار اصلی دانشنامۀ نظریۀ روایت راتلج است. ارزش اصلی کتاب مانفرد یان را می­‌توان در جامعیت، سادگی و تازگی آن دانست؛ می‌­توان گفت کتاب همۀ مباحث اصلی روایت‌­شناسی را دربرمی­‌گیرد و شکل عرضۀ مطالب آن نیز به یاری استفادۀ فراوان از نمونه‌­های آشنای ادبیات داستانی، جنبۀ آموزشی آن را تقویت می­‌کند.

نویسنده تلاش کرده تا تازه­‌ترین دیدگاه‌­های موجود را به سادگی و اختصار پوشش و توضیح دهد و به کمک ارجاعات فراوان، راهگشای جست‌وجوهای بعدی علاقه‌مندان و پژوهشگران باشد. تنوع دامنۀ ارجاعات بیرونی آن نیز یاریگر جویندگان رویکردهای میان‌­رشته­‌ای مختلف برای آشنایی و دسترسی به منابع اصیل است.

افزون بر این، درج اثر در سایت دانشگاه به خوبی گویای ارزش­‌های آموزشی آن برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی است و می­توان آن را مأخذی برای درس‌های نقد ادبی و ادبیات داستانی دانست.

«آغاز»، «چهارچوب روایت‌شناسی»، «روایتگری، کانونی‌سازی و وضعیت‌های روایی»، «کنش، تحلیل داستان، نقل‌پذیری»، «زمان دستوری، زمان، وجوه روایی»، «صحنه و فضای داستانی»، «شخصیت‌ها و شخصیت‌پردازی»، «گفتمان‌ها: بازنمایی‌های گفتار، اندیشه و آگاهی» و «مطالعه موردی: “تابلوی قایق ماهیگیری” آلن سیلیتو» عناوین فصول این کتاب است.

مانفرد یان در این کتاب به عناصر اصلی روایت و خصوصیاتی که یک روایت باید داشته باشد‌، می‌پردازد. «روایت‌شناسی ـ مبانی نظریه روایت» به قلم مانفرد یان و با ترجمه محمد راغب از سوی انتشارات ققنوس در ۲۰۰ صفحه به قیمت ۱۷ هزار تومان در ۷۷۰ نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/

 

Leave a Reply