معرفی کتاب روش‌‏های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی

کتاب «روش‌‏های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی» اثر نویسنده‏‌ی آمریکایی دان گابور، راهنمایی جامع و کاربردی برای ارتقا مهارت‏‌های ارتباطی و برقراری ارتباطات موثر است. به کمک این کتاب، می‏‌آموزیم در رویارویی با افراد جدید، با اعتماد به‌‏نفس جلو برویم و تجربه‌‏ی اجتماعی خود را غنی‌‏تر کنیم، دوستان جدیدی پیدا کنیم، با طیف وسیع‏‌تری از ایده‏‌ها، تجربه‏‌ها و دیدگاه‌‏ها آشنا شویم و دوستی‌‏هایی پایدار ایجاد کنیم.
خلاصه کتاب

کتاب «روش‌‏های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی» اثر نویسنده‏‌ی آمریکایی دان گابور، راهنمایی جامع و کاربردی برای ارتقا مهارت‏‌های ارتباطی و برقراری ارتباطات موثر است.
به کمک این کتاب، می‏‌آموزیم در رویارویی با افراد جدید، با اعتماد به‌‏نفس جلو برویم و تجربه‌‏ی اجتماعی خود را غنی‌‏تر کنیم، دوستان جدیدی پیدا کنیم، با طیف وسیع‏‌تری از ایده‏‌ها، تجربه‏‌ها و دیدگاه‌‏ها آشنا شویم و دوستی‌‏هایی پایدار ایجاد کنیم.

خلاصه‌ای از کتاب صوتی روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی:

این کتاب در سه بخش و نه فصل تنظیم شده است. در این نه فصل، نویسنده به آموزش مهارت‌‏های زیر می‌‏پردازد:

 • پذیرا باشید
 • تصنعی‏‌ نبودن آغاز گفت‌‏وگو
 • حفظ جریان گفت‌‏وگو
 • انتقال افکار به طرف مقابل
 • پایان ‏دادن به گفت‌‏وگو به شکلی طبیعی
 • به‏‌یاد آوردن نام افراد
 • کیفیت گفت‌‏وگوهای خود را بالا ببرید
 • غلبه بر بازدارنده‌‏ها و موانع دوست‏‌یابی
  در فصل اول، «پذیرا باشید»، که سنگ‌بنای مهارت‌‏های دیگر به‌‏حساب می‏‌آید، نخستین گام‌‏ها را به‌‏سوی برقراری ارتباط موثر برمی‌‏داریم. در این فصل، پیام‌‏های جسمانی را می‌‏آموزیم.
  پیش از آن‏‌که بتوانیم به موارد بعدی مانند حفظ جریان گفت‌‏وگو و انتقال افکار بپردازیم، باید بتوانیم زبان بدن خود را کنترل کنیم. زیرا در آشنایی با افراد جدید، زبان بدن ما، بیش از زبان خودمان موثر است. نویسنده در کتاب به‌‏درستی اشاره می‌‏کند که بیش ‏از ۷۰ درصد ارتباط میان انسان‌‏ها، به‌‏صورت غیرکلامی انجام می‏‌گیرد.
  ارتباط چشمی، لبخند، تمایل به جلو و اشاره‌‏ی سر، از مهم‌‏ترین عناصر ارتباط غیرکلامی موثر هستند. وقتی زبان بدن ما به‏‌گونه‌‏ای باشد که طرف مقابل، احساس مثبتی از طرف ما دریافت کند، شروع‏‌کردن سر صحبت بسیار آسان‌‏تر خواهد بود. روی گشاده و لبخند، شروع ارتباط را آسان‌‏تر کرده و ارتباط چشمی و تمایل به جلو، از پایان زودهنگام صحبت جلوگیری می‌‏کند.
  با یادگیری این مهارت‌‏های ساده اما ضروری، در راه مکالمه و دوستی‌‏های دلپذیر و پایدار، قدم برمی‌‏داریم.

قسمتی از کتاب روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی:

در آغاز این کتاب صوتی می‏‌شنویم:
«بار دیگری که وارد یک سالن مملو از جمعیت می‏‌شوید، به هم‌همه‌‏ی صحبت‏‌ها گوش بدهید! کاری که آن افراد می‌‏کنند، برقراری ارتباط، از طریق گفت‏‌وگوست. گفت‌‏وگو، روش اصلی بیان اندیشه‌‏ها، نظریات، اهداف و احساساتمان برای کسانی است که با آن‏‌ها تماس برقرار می‏‌کنیم. گفت‏‌وگو، ابزار اولیه برای پایه‏‌ریزی روابط و دوستی‌‏ها نیز هست.
هنگامی که کانال گفت‌‏وگو باز، یا به‌‏ اصطلاح روشن است، می‏‌توانیم به آن وصل شویم و با آدم‌‏های پیرامون خود ارتباط برقرار کنیم. بسته ‏بودن کانال گفت‏‌وگو، آغاز مکالمه و ادامه‌‏ی آن را به‏‌راستی دشوار می‌‏سازد.
این کتاب که براساس محتوای کلاش آموزشی من به نام روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‏‌یابی تدوین شده، به شما نشان می‌‏دهد که چگونه کانال محاوره‌‏ای خود را روشن کنید و خود را روی موج آدم‌‏هایی که ملاقات می‏‌کنید، تنظیم نمایید».
ارتباط با دیگران، یکی از مهم‌‏ترین جنبه‏‌های زندگی انسان است. انسان‏‌ها تمایل دارند روابطی دوستانه و لذت‏‌بخش برقرار کنند و از ایزوله‏‌ شد‌ن گریزان هستند. در ادامه می‌‏شنویم:
«ما انسان‌ها همواره در جست‎وجوی افرادی هستیم که بتوانیم از نظر فکری، جسمی و عاطفی با آن‌ها ارتباط و تفاهم برقرار کنیم. حال اگر نتوانیم دست آشنایی به سوی دیگران دراز کنیم و با آن‌ها تماس بگیریم، این جست‎وجو بی‌ثمر و توام با ناکامی خواهد بود.
اگر با زیربنا و اساس محاوره خوب آشنا شوید و در به کار بردن آن مهارت پیدا کنید و در عین حال نیز تمایل داشته باشید که به دیگران روی آورید، آن وقت است که می‌توان گفت شما فردی پذیرا و آما‌د‌ه‌‏ی دوستی‌ها و روابط هستید… .
نیازی نیست که آدم تازه‌ای شوید، تنها باید هنگام برخورد با دیگران، رویکردها و قابلیت‌های خود را تغییر دهید. فراموش نکنید که الگوهای رفتاری ما در طی سالیان درازی شکل گرفته‌اند و تغییر دادن آن‌ها نیازمند زمان است.»
مهارت‌‏های گفت‏‌وگو، مهارت‌‏هایی ساده هستند که آموختن آن‏‌ها می‏‌تواند تغییرات عظیمی در زندگی ما ایجاد کند. بسیاری از ما این تجربه را داشته‌‏ایم: می‏‌خواهیم با شخصی ارتباط برقرار کرده و از تجربه‌‏ها و ایده‏‌هایش استفاده کنیم، اما اعتماد به‌‏نفس لازم برای انجام این کار را در خود حس نمی‏‌کنیم و یا نمی‌‏دانیم چطور باید جلو برویم.
چگونه می‏‌توانیم سر صحبت را باز کنیم که توجه آن فرد را جلب کرده، و او را به ادامه‌‏ی صحبت علاقه‏‌مند کنیم؟ چنین شرایطی ممکن است در دانشگاه، محل‏کار، میهمانی و یا موقعیت‌‏های اجتماعی دیگر پیش بیاید. ناتوانی در برقراری ارتباط، نوعی حس ناکامی و یا شکست را به ما القا می‏‌کند. و یا صرفا این حس که فرصت صحبت با فردی را از دست داده‌‏ایم. شرایط به هرشکلی که باشد، یادگرفتن مهارت‏‌های ارتباطی کمک شایانی به ما خواهد کرد. در ادامه‌‏ی کتاب روش‏‌های بازکردن سر صحبت و دوست‌‏یابی می‌‏شنویم:
«هدف از گفت‌‏وگو، ایجاد رابطه با افراد و دنیای پیرامون ماست. برقرارکردن رابطه‌‏ی بی‏‌ریا، بی‏‌تکلف و متقابل، مزایای زیادی در بر دارد. در میان‌‏گذاشتن تجربه‏‌های خود با دیگران، موجب رشد و بالندگی ما در جهات تازه‌‏ای می‌‏شود: افق‏‌ها و فرصت‌‏ها وسعت می‏‌یابد، روابط عمیق و پربارتر می‌‏شود، ضمن اینکه دوستی‌‏ها و نوعی کامیابی و ارضای شخصی به وجود می‌آید.»

انتهای پیام/

 

Leave a Reply