معرفی کتاب سلوک ماتم

در این پژوهش حدیثی به صورت مفصل مصادیق فلسفه، تاریخچه عزاداری، آیین ها و شیوه های عزاداری‌ ارزشیابی شده اند و مؤلف کوشیده است مدلی برای ارزیابی عزاداری‌های نوظهور براساس تعالیم معصومان (ع) ارائه دهد.
این کتاب، ثمره‌ رساله‌ دکترای مولف با عنوان «شیوه های سوگواری در رثاء معصومان از دیدگاه روایات شیعه» بوده است که پیش‌تر نیز در «نخستین جشنواره‌ حدیثی ثقه‌ الاسلام کلینی» در رشته‌ سیره برگزیده شده بود.


معتبر و قابل استناد بودن روایات سوگواری ها، مطرح بودن عزاداری بر معصومان (ع) قبل از ظهور اسلام، چگونگی عزاداری اهل بیت (ع) بر مصائب خود، تحولات در شیوه های عزاداری از زمان غیبت کبری تاکنون، ملاک ارزیابی و تشخیص شیوه های صحیح و غیر صحیح عزاداری، همخوانی شیوه های کنونی و مرسوم عزاداری در مناطق مختلف با آموزه های اهل بیت (ع) از جمله سوالاتی است که در این کتاب پاسخ داده می شود.
این کتاب که در رشته پژوهش فرهنگی گروه فرهنگ و تاریخ جایزه دعبل (کتاب سال عاشورا) شایسته تقدیر شناخته شد، در سه بخش و ۳۴۲ صفحه نوشته شده و به قیمت ۱۶۰ هزار ریال توسط انتشارات خیمه به چاپ رسیده است.
سید مسعود عمرانی متولد ۱۳۶۰ مشهد، نویسنده و پژوهشگر علوم دینی عضو هیات علمی دانشگاه رضوی و معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) است که «خداشناسی در دعای عرفه» دیگر اثر اوست.

Leave a Reply