معرفی کتاب سوژه لاکانی بین زبان و ژوئیسانس

کتاب «سوژه لاکانی بین زبان و ژوئیسانس» از بروس فینک با ترجمه محمدعلی جعفری  در ۳۶۵ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۵هزار تومان  در نشر یادشده منتشر شده است.

در پشت جلد کتاب نوشته شده است: لاکان نظریه‌ای اساسا جدید درباره سوبژکتیویته پدید می‌آورد. لاکان روانکاو، برخلاف بیشتر پساساختارگرایانی که به دنبال واسازی و حذف مفهوم سوژه انسانی‌اند، مفهوم سوبژکتیویته را بسیار مهم می‌داند و به کاوش در معنای سوژه‌ بودن، نحو سوژه شدن فرد و عوامل شکست در سوژه شدن می‌پردازد.

بروس فینک در این کتاب خوانندگان را در هزارتوی نظریه لاکانی راهنمایی می‌کند و به شرح و بسط مفاهیم محوری او از قبیل دیگری، ابژه‌ ‌a، بیگانگی و جداسازی، ساختار زبان مانند ناخودآگاه، استعاره پدری، ژوئیسانس، و تفاوت جنسی می‌پردازد و دانشی عمیق از کار نظری و بالینی لاکان ارائه می‌دهد.

«بروس فینک جنبه‌ای از کار لاکان را به ما معرفی می‌کند که در اقبال به نظریه او مغفول مانده است: کار لاکان برخاسته از روانکاوی بالینی او و توصیف‌کننده آن است. به گفته فینگ، لاکان نمی‌خواهد مرگ سوژه را اعلام کند، بلکه ولادت دوباره آن را با تمام نیروی شناختی و اخلاقی‌اش وعده می‌دهد. مسئولیت اخلاقی سوژه از عدم امکان منطقی آشناترین تجربه‌های بشری برخاسته است – این واقعیت که چیزی به نام رابطه جنسی وجود ندارد؛ یا ژرف‌ترین میل ما “از آن ما” نیست؛ یا جنسیت زنانه به جنسیت زن‌ها ربط ندارد؛ یا اختگی‌ای که از آن می‌ترسیم قبلا اتفاق افتاده است.» سوزان- باک- مورس

انتهای پیام/

Leave a Reply