معرفی کتاب شهروند شهرهای داستانی؛ زندگی و آثار سیدمحمدعلی جمال‌زاده

کتاب «شهروند شهرهای داستانی؛ زندگی و آثار سیدمحمدعلی جمال‌زاده»  نوشته حسن میرعابدینی است که  در ۱۴۱ صفحه  با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۱۶ هزارتومان عرضه شده است. این کتاب پیش‌تر در نشر دیگری منتشر شده بود.

این کتاب منتشرشده در نشر چشمه است.

 در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: «مجموعه کلاسیک‌های ادبیات معاصر» با این هدف شکل گرفته است که خواننده در قالب دفترهایی موجز و از منظر انتقادی، با جنبه‌های گوناگون جهان داستانی نویسندگان طراز اول ایران آشنا شود. در این رویکرد، به ویژه تأکید بر نوآوری‌هایی است که جواز ورود هر نویسنده به تاریخ ادبیات تلقی می‌شود. نخستین دفتر این مجموعه ویژه جمال‌زاده است.

جمال‌زاده یکی از مشهورترین نویسندگان فارسی‌زبان در جهان است. اما بسیاری از منتقدان ایرانی، بی‌آن‌که همه آثارش راخوانده باشند، درباره کار ادبی او نظر داده‌اند. داستان‌های او را باید از نو خواند، زیرا برخی از نوآوری‌های نوشتاری و زبانی و جنبه‌هایی از بحث‌هایش هنوز مطرح‌اند.

بسیاری از دوروبری‌های ما انگار از داستان‌های این نویسنده بیرون جسته‌اند و به دنیای امروز آمده‌اند و زندگی می‌کنند. حتی اگر جامه بدل کرده باشند، بن‌مایه طبایع‌شان همان است که بود. آیا این از هنر جمال‌زاده ناشی شده است یا از وضع جامعه ما که در آن بر همان پاشنه‌ای می‌گردد که در آن روزگاران به تاریخ پیوسته می‌گشت؟

Leave a Reply