معرفی کتاب عار یا شعار؛ قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع

قمه‌زنی یکی از روش‌های نادرست عزاداری است که در سال‌های اخیر دست‌هایی آگاهانه یا ناآگاهانه به ترویج آن می‌پردازند. قمه‌زنی نه تنها با روح و تعالیم اسلامی رابطه‌ای ندارد، بلکه به واسطه خشونت موجود در آن، طبع و فطرت عادی بشر را نیز منزجر و رویگردان می‌کند و اینها عاملی موثر در تخریب چهره تشیع در دوران معاصر شده است.

متاسفانه امروز عده‌ای با اهداف گوناگون درصدد گسترش قمه‌زنی هستند و از آن به عنوان ابزاری تبلیغی برای افزایش نفوذ خویش بهره‌برداری می‌کنند.

کتاب «عار یا شعار؛ قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع» که در دومین جایزه دعبل (کتاب سال عاشورا) در رشته پژوهش فرهنگی گروه فرهنگ و تاریخ شایسته تقدیر شناخته شد، در فصل اول توضیحات جدید و مفصلی درباره ماهیت و چگونگی قمه‌زنی داده و افزون بر بررسی سیر تاریخی قمه‌زنی، عوامل پیدایش و گسترش آن نیز مورد بحث قرار گرفته است.

در فصل سوم کتاب نیز بحث‌های فقهی حرمت قمه‌زنی و توجیهات طرفداران آن به صورت مبسوط توسط نویسنده مطرح شده و نیز به بررسی فتواهای جواز و تحریم قمه‌زنی به صورت جامع پرداخته و در هنگام ذکر بعضی فتواهای مهم، توضیحی مختصر درباره آن‌ها بیان شده است.

نکته مهم در ویرایش جدید این کتاب، فتواهای جدید و تأثیرگذاری از علمای بزرگ شیعه در تحریم قمه‌زنی است که می‌‌توان به فتوای شیخ مرتضی انصاری و مرحوم سید محمدکاظم یزدی صاحب عروهالوثقی و مرحوم سیدابوالحسن اصفهانی اشاره کرد.

گزارشی از حرکت اصلاحی آیت‌الله سیدمحسن امین و همچنین حرکت اصلاحی آیت‌الله سید محمدمهدی قزوینی از دیگر قسمت‌های مهم این کتاب است که مطالب جدیدی به همراه دارد.

«عار یا شعار؛ قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع» در ۳۰۴ صفحه توسط «نشر آرما» منتشر شده و با قیمت ۱۱ هزار تومان در دسترس علاقه‌‌مندان کتاب قرار دارد.

مهدی مسائلی متولد ۱۳۶۳ مدرس حوزه علمیه اصفهان است و «قمه زنی؛ سنت یا بدعت»، «نهم ربیع؛ جهالت‌ها، خسارت‌ها»، «پیشوایان شیعه، پیشگامان وحدت»، «عزاداری؛ شعار حیات عاشورایی»، «فرهنگ اصطلاحات طلاب» و «لعن‌های نامقدس» از دیگر آثار اوست.

Leave a Reply