معرفی کتاب پیغام ماهی‌ها

انتشارات بعثت وابسته به سپاه محمد رسول‌الله(ص) ترجمه انگلیسی «پیغام ماهی‌ها» نوشته گلعلی بابایی را در دست انتشار دارد. این کتاب به کوشش سعید غنیمی ترجمه می‌شود.

«پیغام ماهی‌ها» که در حقیقت پنجمین جلد از مجموعه کتاب‌های «بیست‌و‌هفت در بیست و هفت» است‌، به بررسی سرگذشت‌نامه شهید همدانی استاد جنگ‌های نامتقارن محور مقاومت و فرمانده پیشین سپاه محمد رسول‌الله(ص) پرداخته است.

«پیغام ماهی‌ها» بازگویی خاطرات سردار حسین همدانی از زبان خود شهید است. کتاب به شکل اول شخص روایت شده است. کل ماجرا از دوران کودکی تا مقطعی از زندگی یعنی اواخر سال ۶۴ پیش از این در کتاب «مهتاب خین» و در خلال مصاحبه‌های حسین بهزاد با شهید همدانی منتشر شده بود و اینجا از زبان خود شهید بازنویسی شده است.

خاطرات شهید همدانی بعد از فتح خرمشهر یعنی از خرداد ۶۱ تا ۶۴ نیز که پیش از این توسط حسین بهزاد در قالب مصاحبه‌ها ضبط شده ولی تاکنون منتشر نشده بود، برای نخستین‌بار در این کتاب منتشر شده است. این خاطرات شامل ۹۰ ساعت مصاحبه حسین بهزاد با شهید همدانی است. بخش سوم کتاب نیز یک ساعت مصاحبه اختصاصی با شهید درباره حوادث سوریه، حضور وی و اقدامات او در سوریه است.

فصل آخر کتاب که آخرین پیامک نام دارد، خاطره‌ای است از همسر شهید از آخرین سفر او به ایران. همسر شهید در این فصل چنین روایت می‌کند: «آخرین دیداری که سردار همدانی به ایران آمده بود، قرار بود در دیدار رهبر انقلاب حضور داشته باشد؛ به همین دلیل بازگشتش به سوریه را به عقب انداخت. پس از دیدار با حضرت آقا با چهره‌ای بشاش به منزل آمد. وسایلی که برایش جمع‌آوری کرده بودم را بررسی کرد و مقداری از آنها را کنار گذاشت و گفت این دفعه زودتر برخواهم گشت. او اصلاً اهل پیامک زدن نبود اما زمانی که به فرودگاه رفت قبل از سوار شدن به هواپیما پیامکی با محتوای «خداحافظ» را برای من ارسال کرد که برای من جای تعجب داشت».

پیش از این گلعلی بابایی از ترجمه عربی این کتاب و مذاکره با یک ناشر ایتالیایی برای ترجمه ایتالیایی کتاب خبر داده بود.

Leave a Reply