میزان تخفیف‌ها نباید از ۲۵ درصد بیشتر شود/ عدم برگزاری طرح پاییزه کتاب

نهمین دوره طرح‌های اعطای یارانه نشر از طریق کتاب‌فروشی‌ها با عنوان تابستانه کتاب۹۷، با شعار «دانش‌گستری با حمایت از تألیف ایرانی» از سه‌شنبه ۳۰ مرداد ماه در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح در سراسر کشور آغاز شده است.

در این طرح، سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر یک‌ میلیون ریال است و کتاب‌های تألیفی با یارانه ۲۵درصد و کتاب‌های ترجمه با یارانه ۱۵درصد عرضه می‌شوند.

تخفیف زیاد ضربه می‌زند

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در پاسخ به این سؤال که با توجه به برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت‌ماه آیا نمی‌شد یارانه طرح تابستان با پاییز یکجا جمع و تخفیف بیشتری برای علاقه‌مندان کتاب در نظر گرفته می‌شد، گفت: هم ما و هم اتحادیه ناشران با این کار مخالفیم. نظر ما این است که میزان تخفیف‌ها از ۲۵ درصد بیشتر نشود، زیرا به هویت کتاب آسیب می‌زند و ممکن است برای برخی از مردم سؤال پیش بیاید که مگر کتاب‌فروش و ناشر چقدر سود می‌کنند که اینقدر تخفیف می‌دهند.

یک‌بار تا پایان سال

حسینی‌پور با بیان این که تابستان دوره رکود کتاب است، افزود: بخشی از اهداف ما اختصاص یارانه است و بخش دیگر بحث روانی جامعه در بحث کتاب است. تبلیغات در رسانه‌ها و تلویزیون باعث توجه بیشتر به کتاب در این دوره می‌شود.

وی درباره برگزاری چنین طرح‌هایی تا پایان سال گفت: ممکن است طرح پاییزه کتاب برگزار نشود، اما حتماً تا پایان سال یک‌بار دیگر این طرح برگزار می‌شود.

حسینی‌پور درباره ابهام در اعلام پرفروش‌های در دوره‌های قبل گفت: اعلام پرفروش‌ها در طول طرح، مفسده برانگیز بود که در این دوره جلوی این اتفاق گرفته شد.

کمتر و محدودتر

در نهمین دوره این طرح، تخفیف فصلی به هر یک از کتاب‌فروشان عضو حداقل ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۶ میلیون تومان یارانه تعلق پیدا کرده است. این در حالی است که در دوره قبل حداقل این یارانه برای هر کتاب‌فروشی برابر با دو میلیون تومان و حداکثر آن نیز برابر با ۳۰ میلیون تومان بوده است.

بیش از هفتصد کتاب‌فروشی از سراسر کشور در این طرح مشارکت داشته‌اند، این در حالی است که در عیدانه ۷۸۰ کتاب‌فروشی ثبت‌نام کردند که از میان آنان ۷۱۶ کتاب‌فروش فعال بوده‌اند و با تکیه‌بر این آمار می‌توان گفت کاهش چندانی در استقبال کتاب‌فروشان رخ نداده است.

اقدام مثبت و شفاف

یکی از موارد انتقادی در دوره‌های قبل، شرایط برابر کتاب‌های تألیفی و ترجمه بود. اقدامی که مورد اعتراض نویسندگان داخلی قرار گرفت. در این دوره برای حمایت از کتاب‌های تألیفی ۲۵ درصد و برای کتاب‌های ترجمه شده ۱۵ درصد یارانه در نظر گرفته شده است. بر اساس اطلاعات منتشره، تعداد کتاب‌های فروخته شده در این طرح (اعم از ترجمه و تألیف) ۳۴ هزار و ۱۷۲ نسخه بوده است. تعداد کتاب‌فروشی‌های تهران ۱۶ درصد کل کتاب‌فروشی‌های عضو در تابستانه کتاب را تشکیل داد و تا پایان روز هفتم از این طرح؛ یعنی پایان طرح برای تهرانی‌ها، ۱۸درصد از کل مبلغ فروش و ۱۸درصد از کل کتاب‌های فروخته شده، به این استان اختصاص یافت. زمان برگزاری طرح برای کتاب‌فروشی‌های تهرانی، هفت روز لحاظ شده بود و کتاب‌فروشان عضو تهرانی توانستند در طول این مدت ۷میلیارد و۹۲۵ میلیون و ۲۶۱هزار و ۶۴۴ ریال بفروشند.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply