نخستین دوره فرهنگی – ادبی مثنوی خوانی در مالزی آغاز به کار کرد

به گزارش کتابونه؛ علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی، هدف از برگزاری این دوره را گسترش ادبیات فارسی در جمع ایرانیان مقیم مالزی و علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران دانست.

وی افزود: این دوره آموزشی در رایزنی فرهنگی ایران در کوالالامپور به صورت هفتگی برای علاقه مندان به زبان فارسی برگزار خواهد شد.

دکتر ناصر سارلی استاد کرسی زبان فارسی دانشگاه یو پی ام مالزی و مدرس دوره مثنوی خوانی در نخستین جلسه این دوره گفت : مولانا عارف و شاعر کهن ایرانی با مجموعه اشعاری غنی و جاودانه، شعر و ادب فارسی را به اوج و کمال رساند و شوق و اشتیاق الهی را به شیوه های نظری و عملی برای صاحبدلان معنا کرد .

سارلی گفت: مولانا با آثار مختلفش ازجمله مثنوی دریچه ای به سوی شناخت و معرفت الهی است و مسیر نیل به صلح و دوستی درجهان و کمال الهی را به تصویرکشیده است .

وی گفت: مثنوی به درخواست حسام الدین چلبی از شاگردان مولانا جلال الدین بلخی سروده شد زیرا چلبی از مولانا خواست تا روایتش از عالم معنا را به صورت بازتر و مشروحتر مطرح کند تا عموم مردم بتوانند از این کلام منظوم در مسیر هدایت الهی استفاده کنند.

سارلی اثر مثنوی را شاهکاری در زبان فارسی دانست که قصص و پیام های آن عمدتا برگرفته از آیات قرآن و روایات اسلامی است.

وی تاکید کرد: مولانا در سراسر مثنوی ، طریق الهی را تنها مسیر اصلی زندگی دانسته و سرگشتگی انسان در ادوار مختلف را ناشی از دور ماندن از این راه دانسته است.

وی تاکید کرد که مثنوی ، کلام منظومی است که مولانا آن را با توجه به ارتباطات روحی گسترده اش با عالم معنا برای بشریت برجای گذاشته است و این کلام و پیام برای ساختن و تربیت انسان همواره قابل استفاده است.

شرکت کنندگان دوره مثنوی خوانی تعدادی از ایرانیان زن و مرد مقیم مالزی هستند که برگزاری این دوره را تاثیر مهمی در زنده نگه داشتن شعر و ادب فارسی در میان ایرانیان خارج از کشور دانستند.

آنها همچنین برپایی و مشارکت در این دوره را پاسداشت فرهنگ و تمدن غنی و با سابقه ایران دانستند.

سارلی در اولین جلسه از دوره آموزشی مثنوی خوانی تاکید کرد: مولانا عارف و شاعر شهیر ایرانی با منظومه پرقدرت خود شعر و ادب فارسی را جاودانه کرد.

وی افزود: مثنوی سراسر محبت نامه است و مولانا دراین اثر عشق انسان به خدایش را عامل تکامل وی دانسته ، موضوعی که بسیاری از انسان ها در جوامع کنونی با فراموشی خدا سرگشتگی خود و جامعه خود را بسیار بیشتر کرده اند.

دکتر سارلی تاکید کرد: اگرچه مثنوی دارای پیام های الهی و معنوی است اما تازمانیکه افراد شوق پذیرش آن را نداشته باشند، نمی توانند استفاده لازم را از این اثر ماندگار داشته باشند.

مولانا جلال الدین محمد بلخی ملقب به رومی، شاعر سده هفتم هجری است که در اشعارش به «خاموش» یا «خموش» تخلص داشته و نقش بسزایی در شکل گیری مفاهیم عرفانی در ادبیات ایران زمین دارد.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply