نقد و بررسی کتاب “درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه”

به گزارش کتابونه ؛ کتاب «درآمدی بر شناخت نسخه های نهج البلاغه» امروز سه شنبه ۱۸ دی در سرای اهل قلم معرفی و بررسی می‌شود. در این نشست، رسول جزینی، سیدمحمد حسین حکیم، محمد کاظم رحمتی و سعید طاووسی درباره کتاب مورد نظر سخنرانی می‌کنند.

این کتاب تلاشی مقدماتی‌ در جهت یافتن معیاری برای شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه و یافتن نسخه‌های مادر اصلی بر اساس بررسی نسخه‌ها و اطلاعات موجود در کتاب‌های تراجم است. حاصل این تلاش یافتن سه دسته نسخه مادر است: نخست نسخه ‌نیشابوری نهج‌البلاغه به روایت یعقوب بن احمد قاری و فرزندش حسن؛ دوم نسخه‌های یمنی – زیدی نهج‌البلاغه که اصل آن‌ها به نسخه مهاجر از تحریر دوم نیشابوری نهج البلاغه در اوایل قرن هفتم باز می‌گردد و سوم نسخه‌های وابسته به عالم امامی قرن ششم ابوالرضا راوندی.

همچنین در این کتاب مباحث دیگری با عنوان «نهج‌البلاغه به روایت عبدالله بن محمود بن مودود بلدجی حنفی» و «صدرالدین علی بن ناصر حسینی از شارحان کهن نهج‌البلاغه» و … نیز مطرح شده است.

برنامه معرفی و بررسی این کتاب، امروز سه‌شنبه ۱۸ دی از ساعت ۱۶ در سرای  اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه همکف برگزار می‌شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/

Leave a Reply