نقد کتاب “شادی و نشاط در اسلام”

به گزارش کتابونه؛ کتاب «شادی و نشاط در اسلام» به قلم فردین احمدی، با حضور مؤلف و منتقدان زهرا سالاری و مرضیه اسرافیلی روز یکشنبه ۲۷ آبان ماه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ در کتابخانه شهدای نیروی زمینی ارتش نقد می‌شود.

این کتاب که شهریور امسال در ۸۰ صفحه توسط انتشارات نظری چاپ شده، دارای دو فصل است که در فصل نخست، نویسنده، به ارتباط شادی با خنده، انواع خنده و شادی‌های ماندگار و ممدوح پرداخته است.

بیشتر مطالب فصل نخست به مبحث «راه‌های کسب شادی سالم از دیدگاه اسلام» اختصاص یافته که نویسنده به بیان ۱۷ راهکار در این خصوص پرداخته است که از جمله می‌توان به مثبت‌نگری، هدفمندی در زندگی، اعتماد به نفس، عبادت و بندگی، رضایت به مقدرات الهی و …اشاره کرد.

فصل دوم کتاب، به شادی و خنده مذموم و ناسالم از دیدگاه اسلام پرداخته شده است که از جمله می‌توان به شادی تمسخر آمیز، شادی از سر غرور، شادی از طریق گناه و شادی مخالف با دستورات معصومین و … اشاره کرد.

از مهم‌ترین امتیازات کتاب استفاده از منابع روایی است که نویسنده ضمن طرح مباحث به آن‌ها استناد کرده است.

احمدی فارغ‌‌التحصیل رشته علوم قرآن و حدیث درباره انگیزه نگارش کتاب «شادی و نشاط در اسلام» گفت: از آنجا که برخی گمان می‌کنند دیندار بودن با شادی و نشاط در تعارض است، در این کتاب تلاش کردم نشان دهم هرگز دین اسلام مخالف با شادی و نشاط نیست. بلکه دستوراتی در جهت شاد زیستن انسان ارائه کرده است، چرا که نشاط و شادی یکی از نیازهای فطری انسان است، و اسلام نیز دینی مطابق با فطرت بشر است.

وی داشتن فرهنگ چگونه شاد بودن و چگونه شاد زیستن را یکی از مهمترین موضوعات در این حوزه دانست و با ارائه این راهکار مهم که نوع تفکر و انتخاب ما در چگونه زیستن ما تأثیر دارد، شاد زیستن و زندگی با نشاط را حاصل نوع نگاه ما و سپس انتخاب درست از تمام موقعیت‌ها و حوادثی دانست که در طول زندگی با آنها مواجه می‌شویم.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی اتوبان بابایی، ایتدای خیابان هنگام، شهرک لویزان، کتابخانه شهدای نیروی زمینی مراجعه کنند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

Leave a Reply