پررنگ تر شدن نگاه عاطفی و احساسی در شعر اربعین

به گزارش کتابونه؛ هادی منوری ، درباره شعرهای آیینی اربعین و ویژگی‌های یک اثر هنری خوب برای پیاده‌روی اربعین اظهار کرد: اگرچه این نگاه احساسی بودن از قدیم هم در شعرها بوده، ولی طی این سال‌ها تاحدودی این نگاه عاطفی و احساسی پررنگ‌تر شده است؛ البته از نگاه معاصران شاید کمیت شعرها در رابطه با اربعین بیشتر شده باشد.

او ادامه داد: از آن‌جایی که طی سال‌های اخیر راهپیمایی اربعین توانسته به عنوان یک تجمع بزرگ جهانی، توجه همه دنیا را برانگیزاند، توجه شاعران هم به این موضوع بیشتر شده و البته بحث بیشتر این است که این تجمع می‌تواند قدرت تشیع را در جهان به نمایش بگذارد و از طرفی رکوردی در گردهمایی‌های آیینی باشد.

منوری تصریح کرد: به عقیده من در این چند سال آثار بسیاری در زمینه پیاده‌روی اربعین به‌وجود آمده است که آثار خوب هم در این میان وجود دارد؛ اما اگر بگوییم این آثار می‌تواند بازتاب‌دهنده این حرکت عظیم باشد یا توانسته باشد صددرصد حق مطلب را ادا کند، خیر این‌طور نیست و هنوز جا دارد ما در این زمینه کار کنیم و کارهایی را بهتر از آنچه هست ارائه دهیم.

او درباره ویژگی‌های یک اثر هنری در زمینه پیاده‌روی اربعین خاطرنشان کرد: اولین ویژگی یک اثر خوب این است که باید عمق این موضوع را نشان دهد. بیشتر کارهایی که ما انجام می‌دهیم سطح را نشان می‌دهد؛ اربعین یک عمقی دارد که اگر ما این عمق را بتوانیم به جهانیان نشان دهیم، توانسته‌ایم عظمت واقعه عاشورا را به جهانیان نشان دهیم؛ پس این‌که ما بتوانیم فلسفه اربعین را که زیرمجموعه‌ای از فلسفه خود عاشوراست، نشان دهیم، آن موقع توانسته‌ایم عمق کار را به مردم نشان دهیم.

این شاعر با بیان این‌که ما نمی‌توانیم اربعین را جدا از عاشورا تصور کنیم، افزود: اربعین چهلمین روز یک حادثه عظیم یا یک رستاخیز بزرگ به نام عاشوراست. ما اگر بخواهیم اربعین را درست ترسیم کنیم، باید عاشورا را درست ترسیم کنیم و عاشورا حول سیدالشّهدا و ۷۲ نفر از کسانی که پای اسلام ایستادند تا بتوانند اسلام را محافظت کنند، می‌چرخد. به نظر من ما باید این را خوب درک کنیم که چرا این رستاخیز بزرگ در یک نیم‌روز اتفاق افتاد و هدف امام حسین (ع) از این رویارویی چه بود و چرا امام حسین (ع)، خانواده و یارانشان به‌خاطر این موضوع به شهادت رسیدند.

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply