پشت پرده تفاوت ارقام هزینه‌های برگزاری سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران

«امیرمسعود شهرام‌نیا» مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این‌باره گفت: در زمینه انتشار هزینه‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، همانطور که مستحضر هستید در چهار سال اخیر، مجموع هزینه‌های این رویداد از سوی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی منتشر شده است و امسال هم بنا بر همین سیاست، مجموع هزینه‌های سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران آماده و منتشر شد.

وی افزود: اما بر اساس ابلاغی که وزارت ارشاد در راستای اجرای سیاست شفاف سازی انجام داد، از ما خواستند که فهرست همه حمایت‌هایی که چه در قالب نمایشگاه از جمله در قالب بُن کتاب و چه در راستای فعالیت‌های دیگر انجام داده‌ایم، مستنداً و دقیق ارائه شود. هر ساله حجمی از هزینه‌های ما در نمایشگاه کتاب، در قالب بُن کتاب صورت می‌گیرد و حتی ردیف اعتبار آن هم جداگانه است که نمایشگاه امسال هم از این قاعده مستثنی نبود.

شهرام‌نیا با اشاره به اینکه هر سال در زمان انتشار فهرست هزینه‌های نمایشگاه کتاب، هزینه‌های دوره قبلی این رویداد هم برای فراهم شدن امکان مقایسه تطبیقی برای افکار عمومی و مخاطبان منتشر می‌شود، اضافه کرد: بر پایه همین قاعده، امسال نیز هزینه‌های نمایشگاه سی‌ام (سال ۱۳۹۶) در کنار فهرست منتشرشده از هزینه‌های نمایشگاه سی و یکم آمده بود اما چون در شیوه گزارش‌دهی هزینه‌های نمایشگاه سی و یکم، بحث بُن کتاب و سایر حمایت‌ها را حذف کرده بودیم، طبیعتاً ناچار بودیم در گزارش مربوط به نمایشگاه سی‌ام هم، آنها را جدا و از جدول حذف کنیم تا متعاقباً به صورت مستقل منتشر کنیم.

قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: بنابراین، هیچگونه دستکاری در فهرست هزینه‌های نمایشگاه سی‌ام کتاب تهران صورت نگرفته بلکه صرفاً شیوه گزارش‌گیری نمایشگاه امسال و بالتبع نمایشگاه پارسال، تغییر کرده و به شکلی است که هزینه‌های مربوط به بن کتاب و حمایت‌های دیگر، از آن جدا می‌شود؛ که این فهرست به صورت جداگانه آماده شده و طی روزهای آتی منتشر خواهد شد.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همچنین تاکید کرد: بخشی از این فهرست یعنی حمایت‌های مالی و بحث بُن‌های کتاب، به صورت مخدوش و توسط برخی افراد با اهداف مغرضانه در فضای مجازی منتشر شده که به زودی با انتشار فهرست کامل، غلط بودن این ارقام آشکار خواهد شد. تنها تفاوتی که ممکن است وجود داشته باشد، این است که گاهی اوقات، اسناد برخی هزینه‌های ریز از جمله هزینه‌های تنخواه، با تاخیر منتشر شود اما تفاوت جدی در هزینه‌های نمایشگاه به وجود نخواهد آورد.

وی گفت: سیستم مالی نمایشگاه کتاب مورد حسابرسی مالی دقیق قرار گرفته و بسته شده و اصلاً به هیچ عنوان نمی‌شود در این هزینه‌ها؛ خصوصاً هزینه‌های مربوط به نمایشگاه سال قبل، دست بُرد؛ من فکر نمی‌کنم حتی در یک شرکت خصوصی هم بشود این کار را انجام داد چه برسد به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی که تابعه وزارت ارشاد است و باید حسابرسی دقیقی روی اسنادش انجام شود.

شهرام‌نیا در عین حال بابت تاخیر در انتشار فهرست هزینه‌های نمایشگاه سی و یکم کتاب تهران، عذرخواهی کرد و افزود: اما دلیل این مسئله، این است که مرکز هزینه‌های نمایشگاه کتاب، متفاوت است؛ هم ما هزینه می‌کنیم، هم صنف نشر و هم وزارت ارشاد. به هر حال ارقام، کاملاً شفاف و روشن و همگی مبتنی بر مستندات قانونی و مصوبات کمیسیون معاملات نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.

منبع: مهر

انتهای پیام/

 

Leave a Reply