چشاندن لذت کتاب خوانی به دیگران با هدیه دادن کتاب

به گزارش کتابونه ؛ چیستا یثربی با بیان اینکه اعلام عمومی کرده ام که در هفته کتاب، از کتاب های کتابخانه ام هدیه دادم، اظهار داشت: به این ترتیب کتاب ها دست به دست می چرخد و مردم می توانند بدون پرداخت هزینه ای به مطالعه بپردازند.

وی افزود: من فکر می کنم با گرانی های موجود که جامعه را با بحران مواجه کرده است کتاب به عنوان مظلوم ترین کالای فرهنگی نخستین محصولی است که از سبد خانوار حذف می شود در حالی که این کالا تمدن و فرهنگ ساز است.

وی با بیان اینکه عموم مردم برای جمع شدن در کنار یکدیگر به تفریحاتی مانند سینما، تئاتر یا سریال های خانگی روی می آورند تصریح کرد: نقاشان و مجسمه سازان نیز در این روزها بازار جهانی پیدا کرده اند و مورد توجه کلکسیونرها قرار گرفته اند اما کتاب که تفریحی انفرادی است ، هیچ کدام از مزایای تفریحات دیگر را به دست نیاورده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش قیمت کالاهای اساسی تاکید کرد: کتابی که من نوشته ام این روزها از قیمت دستمال کاغذی نیز کمتر است و به همین دلیل کتاب ها در دست مردم برای مطالعه قرار نمی گیرد.

وی با اشاره به اینکه از زمان کودکی از این شانس برخوردار بوده که در خانواده ای کتاب خوان رشد کند اظهار داشت: کتابخانه پدرم به عنوان مکانی عمومی در اختیار تمام اعضای خانواده بود که می توانستیم از آنها استفاده کنیم.

یثربی با بیان اینکه دوره ای به عنوان ناشر و مولف نیز فعال بوده ام تاکید کرد: همان زمان کتاب ها را به صورت رایگان در اختیار عموم مردم قرار می دادم اما ناشران این ایده را نمی پذیرد و حتی از انجام این کارها توسط من ناراحت نیز می شوند.

وی خاطرنشان کرد: من در ازای رایگان در اختیار دادن کتاب ها به مردم تنها یک شرط داشتم آن هم نگارش خلاصه داستان است تا مطمئن شوم که مردم نه برای ویترین کتابخانه بلکه برای خواندن ولذت بردن از کتاب آن را از من دریافت می کنند.

این کارگردان تاکید کرد: گاهی از یک کتاب تنها یک نسخه دارم که از فرد درخواست کننده می خواهم کتاب را پس از مطالعه به من برگرداند تا بتوانم در اختیار فرد دیگری نیز قرار بدهم و مردم نیز صادقانه این کار را برای من انجام می دهند.

وی افزود: مردم دو دسته هستند عده ای آرزوی خواندن کتاب دارند اما پول ندارند و عده ای دیگر لذت خواندن را تاکنون تجربه نکرده اند و نمی دانند کتاب چه تغییراتی را می تواند در اندیشه و زندگی آنها ایجاد کند و من با هدیه کردن کتاب های ام لذت خواندن را در آنها بیدار می کنم.

یثربی با بیان اینکه وقتی کتابی دست به دست می چرخد و دوباره در دستان من قرار می گیرد وزن مطالعه صدها انسان را بر روی آن احساس می کنم اظهار داشت: کاش جای شیرینی و گل خریدن که عمر و فایده ای برای انسان ندارد برای هر مناسبتی کتاب هدیه بدهیم و سپس آن را به چرخه مطالعه بسپاریم.

وی با اشاره به اینکه یکبار هشت گونی کتاب را از در منزل خودم به مردم هدیه کردم تصریح کرد: در حال حاضر نیز کتاب هایی را که هدیه میدهم ساکنان تهران در محدوده دانشگاه از من می گیرند و برای افراد ساکن شهرستان نیز هزینه پست را پرداخت می کنم تا رایگان کتاب را دریافت کنند.

وی همچنین گفت: این روزها کتابی به نام آوا را به یاد باقی ماندگان زلزله کرمانشاه و همزمان با هفته کتاب در فضای مجازی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دادم و مردم می بینند و مطالعه می کنند.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

Leave a Reply