چه کسانی برندگان نوبل ادبیات ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را انتخاب می‌کنند؟

به گزارش کتابونه ؛ تنها نیمی از اعضای انتخاب نوبل ادبیات برای انتخاب دو نوبلیست ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که استثنائا با هم انتخاب و اعلام خواهند شد، در هیات انتخاب قراردارند.

نیم دیگر این هیأت انتخاب خارج از شورای آکادمی لیکن همگی سوئدی در این انتخاب حضور خواهند داشت و به آن پنج نفر عضو ملحق می‌شوند که شامل دو نویسنده، دو منتقد و یک مترجم خواهد بود.

«آندرس اولسون» دبیر دائمی آکادمی سوئد در این مورد گفت: این تصمیم به منظور تشکیل «کمیته جدید نوبل» در شور با بنیاد نوبل اتخاذ شده است.

«ربکا کارده» منتقد ادبی که برای این هیات، انتخاب شده، پیش از اعلام رسمی این خبر در مورد ساز و کار آن به تلویزیون اس‌وی‌تی سوئد گفت: آنچه که من فهمیده‌ام این است که ما نامزدهای این جایزه را انتخاب کرده و در مورد آن بحت و نتیجه‌گیری می‌کنیم لیکن دقیقا نمی‌دانم چطور صورت خواهد پذیرفت که بالاخره خواهیم فهمید.

بنیاد نوبل پیش‌تر هشدار داده بود چنانچه آکادمی تصویر تیره پیش آمده را برطرف نکند، در مورد جایگزینی گروهی دیگر برای این کار تصمیم‌گیری خواهد کرد.

یک سال پیش، ۱۸ زن در مصاحبه با روزنامه‌ای سوئدی اعلام کردند که از جانب «ژان کلود آرنو» همسر یکی از اعضای آکادمی نوبل ادبیات مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

آرنو به تجاوز محکوم شد و آکادمی در ماه آوریل به این نتیجه رسید که رفتاری غیرقابل قبول و پذیرش در شکلی رابطه نامشروع در بخشی از سلسله مراتب این آکادمی دارای اعتبار جهانی رخ داده است. به دنبال آن اعلام شد که برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ اعلام نخواهد شد و بعدا اعلام شد که برنده سال ۲۰۱۸ به همراه برنده سال ۲۰۱۹ بصورت یک رویداد و در سال بعد یعنی ۲۰۱۹ اعلام خواهد شد.

از زمان رسوایی پیش آمده در آکادمی نوبل، ۸ نفر از اعضای آن از کار خود کناره‌گیری کرده‌اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

Leave a Reply